15 Temmuz: %.. Demokrasi ve: &.. Milli Birlik Günü

15 Temmuz 2016 tarihi, Türkiye adına içinde dehşet ve acının yanında direniş ve zaferi de barındıran bir tarihtir. Hain FETÖ örgütü tarafından planlanan bir kalkışma ile ülkenin demokratik akışına müdahale etmek isteyen darbe heveslilerine karşı, Cumhurbaşkanı ve Başbakan’dan başlayarak TBMM ile halkın omuz omuza verdiği kararlı irade başarılı olmuş ve alçak darbe planı, bu uğurda şehit ve gaziler vererek başarısızlığa uğratılmıştır. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde daha önce de yaşanan ve sonuca ulaşsın ulaşmasın tamamı, demokrasi ve insan hakları yolculuğuna ağır hasarlar veren darbelerin bir yenisinin daha gerçekleşmesi, geçmişten alınan derslerin bilinciyle üzerinde ortaklaşılarak adeta geri püskürtülmüştür. TBMM tarafından Demokrasi ve Milli Birlik Günü olarak kabul edilen ve 1 gün resmi tatil ilan edilen 15 Temmuz’un 3. Yıl dönümünde o  gece yaşananları, tanıkların anlatımları ile hatırlarken darbe kalkışmasının başarısızlığa uğratılmasının Türkiye’ye kazanımlarını inceleyelim.

15 Temmuz 2016’da Ne Oldu?

15 Temmuz 2016 Cuma gecesi, gündüz saatlerinden itibaren bazı kışlalarda başlayan olağanüstü hareketlilik, gece saat 20:00 sularında bazı tanklar ve askerlerin o zamanki adıyla İstanbul Boğaziçi Köprüsü’nü tek yönlü olarak trafiğe kapatmasıyla devam etti. Askeri darbe gibi çağ dışı bir zihniyet ürünü eylemi sahiplenen bazı alt rütbeli komutanların da sokaklarda konuşlanan askeri birliklerin başında “TSK yönetime el koydu” tarzında açıklamalar yapmaları karşısında konunun ne olduğu anlaşılmaya başlandı. Devamında evlerinde, iş yerlerinde ya da o anda sokakta olan insanlar, durumun vehametini öğrendikçe önce inanamadı, ardından bu yapılmak istenen kirli hamleye karşı olduğunu belli etti. Gecenin ilerleyen saatlerinde darbe amacıyla kalkışan FETÖ üyesi askerlerin TBMM de dahil kamu kurumları ile medya kuruluşlarının genel merkezlerine zorla girerek insanları esir alma çabaları başladı. Girdikleri her yerde karşılaştıkları insanların sert tepkilerini gören bu askerler, zorla girdikleri TRT binasında kendi sözde bildirilerini spikeri tehdit ederek okuttular. Gece yarısına kadar hükümet mensuplarının yaptıkları açıklamalarla ülkeyi ele geçirmek isteyen bu demokrasi düşmanlarına karşı pes etmeme iradesini koymak için cesaretlenen halk, gece yarısında o gün Marmaris’te olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Halkımızı meydanlara davet ediyorum” açıklaması ile direnişini fiilayata dönüştürerek sokaklara, darbecilerin sözde ele geçirdikleri mevzilere yöneldi. İstanbul ve Ankara’da halkına mermi atacak kadar gözü dönmüşlerin üzerine kalabalıklar halinde direnen halk, tüm izinlerini iptal ederek tam kadro görev başına gelen Polis’in de desteği ve koordinasyonu ile şanlı bir mücadele vererek hain FETÖ kadrosuna gereken dersi verdi.

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü

248 yurttaşın şehit ve 2196 yurttaşın yaralı olduğu bu direnişte kendilerini kabul edecek ya da destek verecek hiçbir kişi, kurum ve kuruluş bulamayan darbe heveslileri, Türk Silahlı Kuvvetlerin komuta kademesi tarafından da boşa çıkarıldı ve sabahın erken saatlerinde teslim olmaya başladı. Girdikleri, zarar verdikleri, yakıp yıktıkları her yerden tek tek çıkarılarak tutuklanıp yargıya teslim edilen bu kirli plan sahipleri, bu ay karara bağlanan yargılamalar sonunda defalarca müebbet hapse mahkum edildi. TBMM’de bulunan tüm siyasi partilerin imzaladığı ortak açıklama ile lanetlenen kalkışma aynı zamanda devletin içinde TSK dahil yuvalanmış FETÖ isimli örgüt için de sonun başlangıcı oldu. Bu kanlı olayın sonrasında başlayan süreçte FETÖ ile mücadele daha kesin ve güçlü bir şekilde devam ettirildi. O gece demokrasi ve bağımsızlık uğruna canını feda etmekten çekinmeyen tüm şehitleri, aziz hatıraları ve rahmetle anıyoruz.

 15 Temmuz Anlatımları

15 Temmuz kanlı ve alçak darbe girişimine karşı canını ortaya koyan gazilerin anlatımları ile devam edelim. O gece her nerede ise bu ülkede yaşayanlar ve genel anlamda toplum adına bir travma yaşanmasına sebep olan olaylar, devamında halkın kenetlenerek bu alçak hareketi boşa çıkarmasıyla demokrasi ve bağımsızlık adına da önemli bir umudun yeşermesini sağladı. İşte o gece yaşananlara ait çatışmalara tanık olan gazilerden bazılarının ifadeleri:

“Valilik bahçesine girmeye çalışırken zırhlı araçlar önümüzü beton bariyerlerle kesmeye çalıştı. Araçlardan biri beni savurdu ve dikenli tellerin üzerine düştüm. O esnada havaya ateş açmaya başladılar. Ben de Valiliğin hemen önünde bulunan aracın üzerine çıkarak hem bağırıyor hem de bayrak sallıyordum. Kim varsa gelsin, silah sıkıldığında ‘kaçmayın’ diye bağırdım. Askerler beni aşağıya indirmeye çalışırken onlara ‘ölümden korkmuyorum’, ‘öldürecekseniz öldürün’ diye bağırdım. Söz konusu vatandı.”

Hüseyin Çivi – Siirt Valiliği’nde direndi.

“Bana öncesinde böyle bir senaryo çizseydiniz, hani ‘Böyle bir olay olacak, ne yaparsın?’ deseydiniz ben ‘Kamerayı veririm’ derdim hiç uzatmadan. Tabii yaşayınca bambaşka oluyor. Refleksler devreye giriyor, mesleki etik, ahlak, yetiştiriliş, kameramanlığa bakış açım gibi şeyler girince farklı oluyormuş.” 

Ahmet Akpolat – CNN Türk Kameranı  – Kamerasını darbecilere vermedi.

“Ben onlara asker demek istemiyorum. Ne olduğu belli olmayan adamlar aslında. Arkadaki grupta da biz vardık. Tabii o anki ruh haliyle onların üzerine koşmaya başladık. Elimizde taş vardı.Elimizdeki taşlarla gücümüz nispetinde bu işi püskürtmeye çalıştık. Bedelini ağır ödetmeye kalktılar ama kendileri ödediler. Türkiye’de hiçbir zaman iktidar normal yollar haricinde değişmeyecek. Darbe girişimi tekrar gerçekleşecek olursa yine sokağa çıkar cennet vatanım için şehit olmayı hiç düşünmeden göze alırım.”

Orçun Şekercioğlu – 15 Temmuz Şehitler Köprüsü (Boğaziçi Köprüsü)’nde direndi.

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü

15 Temmuz Sonrasında Türkiye

15 Temmuz 2016 sonrasında böylesine travmatik bir durumu yeni atlatmış, 80 Milyonluk bir ülke olarak Türkiye, elbette politik, ekonomik ve sosyolojik yönden negatif süreçler yaşadı. Ancak böyle bir hadiseye maruz kalmış ve canıyla, kanıyla, iradesiyle buna karşı durarak başarısızlığa uğratmış bir ülkenin bu tür çalkantılı süreçler yaşaması anlaşılabilir. Yine bu süreçte Türkiye, biri Cumhurbaşkanlığı Hükümet sisteminin kabulünün referandumu, biri genel seçim ve bir de son olarak yerel seçimi yaşadı ve halk demokratik süreçlere sahip çıkarak yüksek katılım oranlarıyla tercihlerini yapmaya devam etti. Bu süreç 100. Yılına yaklaşan Türkiye Cumhuriyeti’nin demokrasi yolculuğu adına çok önemli bir deneyim olmakla birlikte daha iyi bir gelecek adına aşılmış bir eşik anlamına da geliyor. Darbeler ve vesayetlerle değil, halkın iradesi ile yönetime sahip çıkmayı birinci ve vazgeçilmez koşul olarak gören anlayışla 2023 yani yüzüncü yıla yürümek anlamına geliyor. 3 yıl önce hayatlarını kaybeden şehitleri anarken, Demokrasi ve Milli Birlik günü kutlu olsun diyor, Mustafa Kemal Atatürk’ün “Egemenlik, kayıtsız, şartsız milletindir” sözünü kanlı ve hain planlar yapanlara bir kez daha öğreten tüm Türkiye halkına da şükranlarımızı sunuyoruz.

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü

15 Temmuz 2019 Programı

2019 yılında da tüm resmi kurumlarda yapılacak programların olacağı 15 Temmuz anmasının en öne çıkanı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülüğünde Atatürk Havalimanı’nda halkın dahli ile yapılacak. Programa tüm partiler ve İBB yönetimi de katılacak.