15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü

15 Temmuz 2018 Pazar günü, 2. Kez Demokrasi ve Milli Birlik Günü.  Ülkede yapılmak istenen hain darbe girişimine karşı direnen ve şehit olan kahraman yurttaşlar anılırken yine aynı gece gazi olan yurttaşlara da saygı ve sevgiler sunularak tekrar hatırlanacak. 2 yıl önce yaşanan ve tamamen kötü niyetli odaklarca  hazırlanan ve FETÖ nün uygulamaya koyduğu karanlık bir gecenin sonunda,

TÜRKİYE vatanını canından çok seven insanların ülkesi olduğunu tüm dünyaya yeniden haykırarak  aydınlık bir sabaha uyandı.

 

15 TEMMUZ  Koçyiğitlerin “Canı, cananı, bütün varımı alsın da Hüda, Etmesin tek vatanımdan beni dünyada Cüda.” diyerek  yazdıkları büyük bir destandır.

15 TEMMUZ gerçek demokrasinin halk tarafından benimsendiğinin en büyük kanıtıdır.

15 TEMMUZ Türkiyenin artık demokratik rüşdünü ispatladığı gündür.

15 TEMMUZ, Türkiye’nin artık  jeopolitik emellerin, bir takım kesimlerin kışkırtılarak gerçekleştirilebildiği bir ülke olmadığı gündür,

15 TEMMUZ  artık Türkiye ile dost olunmak veya Türkiyenin  ülkenizin politikalarınıza yakın hareket etmesini istiyorsanız,

milletin seçtiği vekillerini ve başkanlarını İNSANCA DEMOKRATİK OLARAK  ikna etmenin gerekeceğinin açıkca anlaşıldığı gündür.

15 TEMMUZ Türkiye benim gibi yaşamalı ve düşünmeli yerine, Türkiyenin de kendine has özelliklerini nasıl kabul edebilirim denildiği gündür.

 

Kahraman Vatansever Asker Ömer Halisdemir Kıdemli Başçavus, Özel Kuvvetler

15 TEMMUZ ÖMER HALİSDEMİR gibi kahramanların vatan uğruna canını düşünmeden feda ettikleri gündür.

 

15 Temmuz günü, hükümet tarafından Demokrasi ve Milli Birlik Günü ilan edildi ve resmi tatil statüsü aldı. 15 Temmuz’un ikinci yıl dönümünde bu önemli günü hatırlarken 15 Temmuz’da ne oldu sorusuna ve darbelerin ülkeye olan etkilerine bakarak şehitlerin hatıralarına saygımızı gösterelim.

15 Temmuz 2016’da Ne Oldu?

15 Temmuz gecesi saat 20:00 sularında, hayatın normal akışı devam ederken eski adıyla İstanbul Boğaziçi Köprüsü’nde asker üniforması giymiş FETÖ cüler tarafından trafik tek yönlü olarak kapatıldı. Olayın tam olarak ne olduğu anlaşılamazken yolu tutan asker üniforması giymiş FETÖ cüler “ Ordu yönetime el koydu, herkes evine gitsin” şeklinde sözler söylemeye başladılar. Konu yavaş yavaş dijital ve görsel medyaya yansımaya başlarken hükümet yetkilileri, yaşanan olayın ordu içinde bir takım karanlık çevreler tarafından yapıldığını söyledi ve görevlerinin başında olduğunu belirterek öncelikle insanlara moral verdi. Bu esnada boğaz köprüsüne tanklar gelmeye başladı ve yine bazı F-16 uçakları İstanbul ve Ankara semalarında alçak uçuşlar yapmaya başladılar. Alçak irtifada yüksek hız yaparak ilerleyen uçaklar ses duvarını kırdıkları için ortaya çıkardıkları patlamaya benzer gürültüyle en başta halkı korku ve paniğe sevk ettiler. Ülke kendi akışında ilerlerken bir yaz gecesi ortaya çıkan bu anormal durumu önce halk medyadan öğrenmeye çalıştı. Bu esnada yine İstanbul ve Ankara’da bazı kritik devlet binalarına saldırı girişiminde bulunuldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 15 Temmuz gecesi millete sesleniyor.

MİT, TBMM, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi gibi devletin can damarı binaları hedef alan uçaklar, bir yandan pervasızca bomba atmaya başlarken İstanbul’da da Acıbadem Türk Telekom binası gibi haberleşme ile ilgili önemli binalara da asker üniforması giymiş FETÖcüler giriş yapmaya başladılar. Bu girişim sırasında mahallelinin tepki vermesi ile asker üniforması giymiş FETÖ cüler ateş açtı ve Üsküdar Acıbadem Mahalle muhtarı maalesef bu ateş sırasında şehit oldu. Mahallelinin bu kahramanca direnişi de adeta devamında gelecek büyük direnişin fitilini ateşledi. Halkın pervasız ve hukuksuzca hem binalara hem de caddelere egemen olmaya çalışan asker üniforması giymiş FETÖ cülere yaklaşımı hem itiraz hem de geri dönmeleri yönünde telkin şeklinde oldu. Saatler ilerledikçe gerginlik artıyor ve ülkenin her köşesinde olana bitene tepkisi yükseliyordu.

TRT Ankara binasına saldırıda bulunan darbeci asker üniforması giymiş FETÖ cüler, 1980 darbesindeki benzer biçimde TRT 1 kanalından bir bildiri yayınlayarak insanlar üzerinde psikolojik baskı kurmayı hedeflediler. O sırada yayın için stüdyoda bulunan TRT spikeri Tijen Karaş’a zorla ve tehditle darbe bildirgesi okuttular. Karakaş ve yanındaki TRT çalışanları, yapılanı kabul etmeyip direnmeye çalışsalar da silahlı zorbalık yapanlar karşısında çok mücadele edemediler. Televizyon karşısında bu bildiri okunsa da yine milletin bu durumu kabullenmesi söz konusu olmadı. Ardından özel televizyon kanallarından CNN Türk’e de giren asker üniforması giymiş FETÖ cüler, burada ciddi bir direnişle karşılaştı ve televizyonun personeli karşı çıkarken yayın esnasında bu zorbalığa tanık eden insanlar da tepkisini yükseltmeye devam etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Çağrısı ve Selalar

Gece yarısına doğru CNN Türk kanalında yayında olan Hande Fırat’ın, 3G teknolojisi ile Facetime görüşme sağladığı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ülke yönetiminin en tepesinde bulunan kişi olarak; milletin iradesinin üzerinde hiçbir iradeyi tanımadığını söyledi. Bu açıklamasıyla halkı cesaretlendiren Erdoğan, devamında “ Milletimi illerin meydanlarına davet ediyorum, ben de şimdi İstanbul’a gelerek orada olacağım” diyerek bu darbe girişimine karşı, topyekun bir direniş çağrısı yaptı. Bu tarihi açıklama sonrası başta İstanbul boğaz köprüsünde olmak üzere meydanlarda ve darbecilerin yönlendirdiği asker üniforması giymiş FETÖ cülerin olduğu noktalarda direnmek üzere toplanan kitleler, canları pahasına demokrasiyi ve kendi iradelerini savundu. Polis teşkilatının da tüm güçleri ile alarm pozisyonuna geçmesiyle ilerleyen saatlerde tamamen güçlerini kaybeden ve teslim olmaya başlayan darbeciler, bu esnada kendi halkına kurşun sıkmaktan, üzerlerine tank sürmekten, binalara havadan bomba atmaktan çekinmeyerek, kirli yüzlerini tamamen ortaya çıkardılar. Ülkenin her yerinde camilerden okunmaya başlanan selalarla da milletin morali ve direnci yükseldi. O gece, başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde, nöbet tutan TBMM’si, kalkışmaya rest çeken ordu birlikleri, medyası ve vatan sevgisi ruhuyla direnen insanlar, bu ülkede artık darbe yapılmasına ne kadar karşı olduklarını ortaya koydular. Ne acıdır ki, bu direnişte o gece acı kayıplar yaşandı ve 249 yurttaşımız darbeciler tarafından şehit edildi. Özellikle Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ ın dirayeti, liderliği ve milletimizin üstün fedakarlıklarıyla hain darbe girişimi önlendi.

15 Temmuz Sonrası Olanlar

15 Temmuz gecesi yaşananların ardından TBMM’de bulunan 4 parti, darbeyi kınayan ve darbeye karşı ortak bir bildiri yayınladılar. O gecenin sorumlusu olanlar başta orduda, poliste ve adliyede olmak üzere tutuklama ve ihraçlar yapıldı. Darbecilerin her şeyi başlattığı ve devamında birçok sivil insanı şehit ettiği Boğaziçi Köprüsü’nün ismi ise “15 Temmuz Şehitler Köprüsü” olarak değiştirildi. Ülkenin her yanında her gece meydanlarda Demokrasi Nöbetleri başladı ve yurttaşlar her gece meydanlara toplanarak darbe yapmayı düşünenlere demokrasiye sahip çıktıklarının, egemenliğin kayıtsız şartsız milletin olduğunu gösterdiler. O gece bir bütün halinde direnen ve kahramanca bir destana daha imza atan Türk milleti için de bu önemli gün 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü olarak kabul edildi ve resmi tatil oldu.

Türkiye’de Darbeler. Darbe Ne Demektir?

1923 yılında kurulan modern Türkiye Cumhuriyeti’nin yakın tarihi maalesef askeri darbelerle dolu. Demokrasinin nizami işleyişini silah zoruyla bozma ve demokratik açık seçimlerle iş başına gelmiş yürütme ile yasama organlarını devreden çıkarmaya verilen isim olan darbe için bir başka kullanım da ihtilaldir. Askeri ihtilal ya da askeri darbe bakımında demokrasiye müdahale açısından Türkiye tarihinde farklı örnekler bulunmaktadır. 27 Mayıs 1960 ile 12 Eylül 1980 askeri darbelerinde ordu, seçilmiş meclise ve tüm yönetime el koyarken 12 Mart 1971 ve 28 Şubat 1997 tarihlerinde de ordu tarafından muhtıra verilerek hükümetin yönetimine müdahalede bulunulmuştur. En son 27 Nisan 2007 tarihinde de Genelkurmay Başkanlığı internet sitesinden yayınlanan bir açıklama ile hükümete yön verilmek istenmiştir. Yine 1962 ve 63 yıllarında Kurmay Albay Talat Aydemir tarafından iki darbe girişimi yapılmış ancak bu girişimler hükümet tarafından bastırılmıştır.

Demokrasi, kelime anlamı itibariyle halkın kendi iradesiyle kendini yönetmesi anlamına gelir. Yönetimini kendi iradesiyle belirleyerek kendisine sahip çıkmayı bir yaşam biçimi haline getiren milletler, tüm sorunlarını ve anlaşmazlıklarını demokratik yollarla çözmeyi içselleştirirler.

Kaynak: Kanal 7 15 Temmuz Fotoğraf Albümü
Resim Kaynak: Kanal 7 15 Temmuz Fotoğraf Albümü

 

Demokrasi ve millet egemenliğinin bu topraklarda sürekli var olacağının mesajının verildiği 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nde

Tüm Şehitlerimize Allahtan rahmet diliyor, Gazilerimize şükranlarımızı sunuyoruz.

Şehit İsimleri

VATAN SAĞOLSUN

Bu vatan evlatlarını doğuran ve yetiştiren  Ana Babalardan Allah razı olsun

P. Astsb. Bçvş. Ömer Halisdemir,
İlhan Varank, Erol Olçok,
Abdullah Tayyip Olçok,
Mustafa Yaman,
Sedat Kaplan,
Ümit Çoban,
Yalçın Aran,
Murat Akdemir,
Mustafa Direkli,
Ramazan Konuş,
Serhat Önder,
Yasin Yılmaz,
Muhammet Yalçın,
Recep Gündüz,
Hüseyin Kısa,
Halil İbrahim Yıldırım,
Fazıl Gürs, Metin Arslan,
Osman Yılmaz,
Mehmet Oruç,
Lokman Oktay,
Mahmut Coşkunsu,
Muhammed Ali Aksu,
Muhammed Ambar,
Mustafa Cambaz,
Mustafa Kaymakçı,
Yasin Naci Ağaroğlu,
Volkan Pilavcı,
Ömer Can Açıkgöz,
Mustafa Avcu,
Murat Kocatürk,
Mehmet Karaaslan,
İbrahim Yılmaz,
Muhammed Fazlı Demir,
Necati Sayın,
Selim Karakoç,
Tolga Ecebalın,
Ümit Çoban,
Ümit Yolcu,
Yakup Kozan,
Yusuf Elitaş,
Emrah Sapa,
Hasan Yılmaz,
Ümit Güder,
Samet Cantürk,
Ali İhsan Lezgi,
Yasin Yılmaz,
Ali Anar,
Eyyüp Oğuz,
Nedip Cengiz Eker,
Serdar Gökbayrak,
Yasin Bahadır Yüce,
Bülent Yurtseven,
Murat Alkan,
Ahmet Oruç,
Cüneyt Bursa,
Mucip Arıgan,
Burak Cantürk,
Fahrettin Yavuz,
Hakan Yorulmaz,
Adil Büyükcengiz,
Burhan Öner,
Haki Aras,
Ahmet Kara,
Fatih Kalu,
Askeri Çoban,
Celaleddin İbiş,
Emrah Sağaz,
Fatih Satır,
Halil Işılar,
Akın Sertçelik,
Ayhan Keleş,
Cemal Demir,
Halil Kantarcı,
Cengiz Polat,
İhsan Yıldız,
İzzet Özkan,
Mehmet Şefik,
Akif Kapaklı,
Çetin Can,
Hakan Ünver,
Hasan Kaya,
İsmail Kefal,
Lokman Biçinci,
Mete Sertbaş,
Mustafa Koçak,
Yunus Emre Ezer,
Salih Alışkan,
Suat Aloğlu,
Timur Aktemur,
Ömer Takdemir,
Sümer Deniz,
Yusuf Çelik,
Dursun Acar,
Alpaslan Yazıcı,
Akif Altay,
Münir Murat Ertekin,
Mustafa Tecimen,
Önder Güzel,
Cennet Yiğit,
Gülşah Güler,
Ufuk Baysan,
Fikret Metin Öztürk,
Kübra Doğanay,
Muhsin Kiremitçi,
Zeynep Sağır,
Demet Sezen,
Erol İnce,
Birol Yavuz,
Faruk Demir,
Halil Hamuryen,
Hüseyin Gora,
Hurşit Uzel,
Hüseyin Kalkan,
Fevzi Başaran,
Hakan Yorulmaz,
Feramil Ferhat Kaya,
Niyazi Ergüven,
Mustafa Aslan,
Muhammet Oğuz Kılınç,
Mehmet Karacatilki,
Murat Ellik, Seher Yaşar,
Mehmet Demir,
Köksal Kaşaltı,
Mehmet Çetin,
Münir Alkan,
Mehmet Şevket Uzun,
Ozan Özen,
Mustafa Serin,
Halit Gülser,
Zafer Koyuncu,
Hüseyin Goral,
Hüseyin Kalkan,
Serhat Koç,
Varol Tosun,
Edip Zengin,
Velit Bekdaş,
Yakup Sürüc,
Turgut Solak,
Seyit Ahmet Çakır,
Sevda Güngör,
Mehmet Demir,
Kemal Tosun,
Hasan Gülhan,
Meriç Alemdar,
Mehmet Akif Sancar,
unus Uğur,
Fırat Bulut,
Ayşe Aykaz,
Barış Efe,
Mehmet Ali Kılıç,
Mahir Ayabak,
Murat Mertel,
Murat Naiboğlu,
Ahmet Kocabay,
Ahmet Özsoy,
Mehmet Yılmaz,
Onur Ensar Ayanoğlu,
Onur Kılıç,
Cuma Dağ,
Erhan Dural,
Volkan Canöz,
Mehmet Kocakaya,
Erkan Yiğit,
Serkan Göker,
Fuat Bozkurt,
Oğuzhan Yaşar,
Aydın Çopur,
Beytullah Yeşilay,
Erdem Diker,
Erkan Er,
Gökhan Eser,
Hasan Altın,
Mehmet Kocakaya,
Mehmet Güder,
Mehmet Ali Urel,
Hasan Yılmaz,
Yıldız Gürsoy,
Uhud Kadir Işık,
Türkmen Tekin,
Suat Akıncı,
Ali Alıtkan,
Aytekin Kuru,
Ahmet Oruç,
Mehmet Oruç,
Yusuf Çelik,
Ömer İpek,
Murat İnci,
Mustafa Solak,
Emin Güner,
Köksal Karmil,
Vahit Kaşçıoğlu,
Vedat Barceğci,
Mutlu Can Kılıç,
Tahsin Gerekli,
Şükrü Bayrakçı,
Ömer Cankatar,
Recep Büyük,
Batuhan Ergin,
Erkan Pala,
Kader Sivri,
Orhun Göytan,
Ömer Cankatar,
Samet Uslu,
Battal İlgün,
Şeyhmus Demir,
Şirin Diril,
Özgür Gençer,
Vedat Büyüköztaş,
P. Kur. Alb. Sait Ertürk,
Topçu Astsb. Kd. Bçvş. Bülent Aydın,
P. Uzm. Çvş. Halit Yaşar Mine,
Rüstem Resul Perçini,
Mesut Acu,
Resul Kaptancı,
Fatih Dalgıç,
Murat Demirci,
Sevgi Yeşilyurt,
Şenol Sağman,
Zekeriya Bitmez,
Yılmaz Ercan,
Jouad Merroune,
Cemal Abuatuye,
brahim Ateş,
Muzaffer Aydoğdu,
Osman Arslan,
Davut Karaçam,
Alper Kaymakçı,
Necmi Bahadır Denizcioğlu,
Mehmet Şengül,
Özkan Özendi,
Hakan Gülşen,
Mehmet Gülşen,
Osman Evsahibioğlu,
Lütfi Gülşen,
Mesut Yağan,
Gökhan Yıldırım,
Mustafa Karasakal,
Selim Cansız,
Medet İkizceli,
Tevhit Akkan,
Bülent Karalı,
Hüseyin Güntekin.

 

 

 

!: Kanal 7, 15 Temmuz’ la ilgili çok güzel bir albüm hazırlamış. Aşağıdaki linkden ziyaret edebilirisiniz.

http://www.haber7.com/album/15-temmuz