Ülke ekonomisinin spesifik ekonomik değeri olan “Turizm” olgusu, bugün artık sürdürülebilir, nitelikli ve değişen dünya koşullarına göre ekolojik eğilimleri içeren bir olgu haline gelmiştir. Ve her geçen yıl bu eğilimleri benimseyen ülkeler ile bilinçli turistlerin sayısı artmaktadır. Bununla birlikte turizm konusundaki bilgiyi ve farkındalığı artırmak, sektördeki dönüşümlerin anlaşılmasını sağlamak ve dahi toplumun da bu dönüşüme katılımını teşvik etmek için 1976 yılından bu yana her yıl 15-22 Nisan tarihleri arasında 81 il genelinde  “Turizm Haftası” kutlanmaya başlanmıştır.

Bu yıl da 43.sü kutlanacak olan Turizm Haftası, daha önceki yıllarda turizm sezonunun açılışında kutlanılan bir hafta iken son yıllarda anlamı genişletilerek, tüm yıla yayılmıştır. Ülkemizdeki tarihi ve kültürel değerlerin yanı sıra gastronomi turizmi, sağlık turizmi, eğlence turizmi, kongre turizmi, cruise turizmi  gibi alternatif turizm türlerinin de  Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca yapılan çalışmalar ve farklı birçok projeyle tanıtımı yapılmaya başlanmıştır.  Turizmden en yüksek geliri sağlamak, sürdürülebilir turizm anlayışıyla turizm ekonomisini sürekli beslemek, iç turizme dikkat çekmek ve ülkedeki değerlere sahip çıkmak için yapılan çalışmalar, Turizm haftası kutlamaları çerçevesinde bu yıl da çeşitli etkinliklerle aktarılıyor.

Türkiye Turizmi 2018-2019

Türkiye, dünyada turist çeken ülkeler arasında 8. sırada yer alırken, ülke içindeki döviz miktarı sıralamasında da 14. sırada bulunuyor.  Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 2018 yılı turizm verilerine göre Türkiye’ye giriş yapan turist sayısı 46 milyon, turizm gelirleri ise 29,5 milyar dolar olarak gerçekleşti. Ülkenin genel ekonomik durumu ve potansiyeli göz önüne alındığında 29,5 Milyar Dolar rakamının önemi daha iyi anlaşılabilir.  Esasen Türkiye, başta Antalya, Muğla, Aydın, İzmir, Balıkesir, Çanakkale şehirlerinin lokomotif görevi gördüğü deniz ve yaz turizmine ilave yalnızca Avrupa değil tüm dünyada turizmin sebebi olan pek çok değere sahip. Binlerce yıllık tarihi olan İstanbul, Bursa, Konya gibi imparatorluklara başkentlik yapmış şehirler, her biri ayrı halkların, kültürlerin, geleneklerin ev sahibi olmuş Karadeniz’den Doğu Anadolu’ya ve Trakya’ya kadar devasa bir zenginlik barındırıyor. Bugün, dünya turizminin genel eğilimlerine bakıldığında doğa güzellikleri kadar kültürel ve tarihi değerlerin de ön planda olduğu görülüyor. Coğrafi ve iklimsel özellikleri sebebiyle doğal güzellikler yönünden eşsiz binlerce varlığa sahip olan Türkiye, üzerine kurulduğu Trakya – Anadolu – Mezopotamya coğrafyasının insanlık tarihi kadar eski oluşundan kaynaklı, sayısız kültürel ve tarihi mirasa sahip. Dolayısıyla, yabancı turistlerin ülkeye girişi ve konaklayarak zaman geçirmesi bazında yapılan bir değerlendirme esas alındığında 2018 yılı için açıklanan 29,5 Milyar Dolar elbette 3 trilyon 700 milyar 989 milyon TL toplam gayri safi milli hasıla olduğu düşünüldüğünde yaklaşık %4 -5 payla dikkat çekici ama yeterli değil. Türkiye’nin turizm verileri hakkındaki rakamlarla mevcut potansiyel arasındaki durumu, daha detaylı olarak değerlendireceğiz. Şimdi 2019 Türkiye turizmi hakkındaki beklenti rakamları ile devam edelim.

2019 Turizm Haftası
İstanbul, Sonsuz bir zenginlik

Türkiye Turizmi 2019 Beklentileri

2019 yılında Türkiye’ye giriş yapması beklenen turist sayısı ise 52- 53 milyon civarında olurken  beklenen döviz geliri ise 38 milyar dolar olarak düşünülüyor. Bu beklentilere göre 2018 yılına oranla bu sen turist sayısında yüzde 15 artış, döviz gelirlerinde ise yüzde 30 artış tahmin ediliyor. 2015 yılından itibaren Türkiye’ye gelen yabancı turistlerde Arap ve Ortadoğu ülkelerinden gelen turistlerin payının arttığı gözlemleniyor. Diğer yandan Çin, Japonya, Güney Kore gibi ülkeler ile Hindistan’dan gelen misafirlerin ülkede kalış süreleri daha fazla ve yüksek gelir grubunda olduğu için de fazla döviz bırakan turistler olduğu ölçülmüş durumda. Yine bu ülkelerden gelen turistlerin, Türkiye’de en çok öne çıkan yerler dışında ülkenin pek çok bölgesini ziyaret ettiği de düşünülmekte ve bu da yalnızca turistik diye tabir edilen şehirleri değil birçok kenti hareketlendiren bir durum.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, turizm alanındaki konsantrasyonun ağırlığının nitelikli turiste verilmesi gerektiğini belirterek, bu konuda insan kaynakları çalışmalarına öncelik verildiğini ve eğitim alanında Turizm Meslek Liseleri’nin kolej statüsüne getirilmesiyle ilgili bir program başlatıldığını belirtmiştir. Bu okullarda İngilizceyle birlikte Rusça’nın da zorunlu dil olarak eğitiminin verileceği bununla birlikte Arapça, Almanca, Çince ve Fransızca dillerinden birinin seçmeli olarak eğitiminin alınacağı da ifade edilmiştir.  Bununla birlikte Türkiye’nin turizm alanındaki sıkıntılarından biri olan sezonluk çalışanların da turizm okulu öğrencilerinden oluşması yine Bakanlığın önüne koyduğu çalışmalardan biridir.

2019 Turizm Haftası
Ülkemizin yüzlerce turistik ve kültürel değerinden biri: Mardin

Kültür ve Turizm Bakanlığından yapılan açıklamanın devamında; 2019 itibariyle Turizm tanıtma politikalarında ciddi değişikliğe gidilmeye başlandığı belirtilmiştir. Türkiye’nin önde gelen reklam ajanslarıyla ülke tanıtım projeleri için Çalıştay yapılarak, Türkiye’nin daha genç, taze, güvenlik endişesi duyulmayan bir ülke imajı için çalışmalara başlandığı ifade edilmiştir.  Türkiye’nin kültürel, tarihsel, coğrafi değerlerinin ve zenginliklerinin öne çıkarılacağı politikaların öne çıkarıldığının vurgulandığı açıklamada 2019 itibariyle Gezen Sergi projesinin de başlayacağı duyurulmuştur.  Tokyo, Kyoto, Berlin, Moskova ve Londra’da sergilenecek olan bu çalışmayla Türkiye gastronomisinin tanıtımı amaçlanıyor. Buna göre ülkedeki her kent Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın belirlemiş olduğu “2023’e kadar 70 milyon turist, 70 milyon dolar hedefinin önemli parçasıdır.

Turizm Nedir? Turizm Haftasında Türkiye

15-22 Nisan Turizm Haftası vesilesiyle Türkiye turizminin yukarıda verdiğimiz rakamları, beklentileri ve potansiyelini yeniden değerlendirmeden önce turizm kelimesinin anlamını tekrar hatırlayalım. Kelime anlamı olarak “Dinlenmek, görmek ve tanımak gibi amaçlarla yapılan gezi” anlamı taşıyan turizm, bu kelime anlamından hareketle “Bir ülkeye ya da bir bölgeye turist gelmesi amacıyla yapılan ekonomik, kültürel, teknik konularda yapılan çalışmaların tamamı” olarak da değerlendirilebilir. Yani, turist olmak için bir eyleme, o eylem için de bir arza yani çağrıya ihtiyaç var. Türkiye’de yaşamayan ve turistik bir seyahat yapmak isteyen bir kişinin Türkiye’ye gelmek istemesi için her ülkenin sahip olması gerektiği gibi özelliklerin bir ortaklığına ihtiyaç var.

2019 Turizm Haftası
Türkiye’nin Turizm Başkenti: Antalya

Yukarıda yer verdiğimiz, gezme, görme, tanıma, yeme – içme gibi turistik faaliyetlerin nedeni olarak Türkiye, eşsiz bir bölge. Bu açıdan bakıldığında turizm potansiyeli anlamı taşıyan bu konuda Türkiye’nin bir eksiği yok keza dünya ortalamasının çok üstünde bir fazlası var. Bunun devamını sağlayacak olan özellikler ise; konaklama, güvenlik, fiyat ve ulaşım kolaylıkları olarak düşünülebilir. TÜRSAB’ın yaptığı açıklamaya göre Türkiye’deki otellerin toplam yatak kapasitesi, 1 Milyon 200 bin civarına ulaşmış durumda. Halen otel yatırımları da devam ederken otelcilik konusunda da gelişmeler olumlu yönde ilerliyor. Ulaşım kolaylığı yönünden ise Türkiye’nin son dönemde raylı sistemlerden bölünmüş yollara ve havalimanlarına kadar pek çok önemli yatırımlar ve bunların birbirleriyle entegrasyonu söz konusu. Fiyatlandırma tarafında ise Türkiye’nin ortalama bir yabancı turist için ucuz bir yer olduğu bile söylenebilir. Böyle bir potansiyel, yatırımlar ve tecrübeler ortadayken Türkiye’nin her konuda yalnızca bölgenin değil tüm dünyanın bir çekim noktası olması mümkün. Buna göre eldeki kazanımların korunarak bütünlüklü bir turizm politikasıyla sektörün ve ülkenin daha iyi noktalara gelmesi umuduyla 2019 Turizm haftası kutlu olsun diyoruz.

%d blogcu bunu beğendi: