Ajda Pekkan’dan Bülent Ersoy’a Divalar Geçidi: Alanya Festivali 2019

19. Alanya Turizm ve Sanat Festivali

19. Alanya Uluslararası Turizm ve Sanat Festivali, 15 Haziran 2019 tarihinde başlıyor. Alanya ile adı birlikte anılan değerlerden biri olarak gelenekselleşen Alanya Turizm ve Sanat Festivali, 2019 yazına merhaba derken oldukça iddialı bir programla Alanya halkı ile Alanya’yı ziyaret eden yerli ve yabancı turistleri selamlıyor. Alanya Belediyesi’nin organizasyonunda ve yine her zaman olduğu gibi tamamı halka açık ücretsiz etkinliklere ev sahipliği yapacak olan Alanya Festivali 2019, bu yıl özellikle konserleri ile dikkat çekiyor. Alanya Turizm ve Sanat Festivali 2019 ne zaman başlıyor, festival takvimi ve tüm etkinliklerin detayları neler sorularının yanıtlarına detaylı olarak bakalım.

19. Alanya Turizm ve Sanat Festivali Ne Zaman Başlıyor?

Uluslararası Alanya Turizm ve Sanat Festivali, bu yıl 19. Kez yurttaşların karşısına çıkıyor. Festival 15 Haziran 2019 tarihinde başlayacak ve 3 gün sürerek 17 Haziran 2019 tarihinde son bulacak. Alanya’da son 20 -25 yıldır artık bir kültür haline gelen Rus ziyaretçilerin de onuruna festivalde bu yıl Türkiye-Rusya Kültür ve Turizm Yılı olarak kutlanacak. Festivalin 2019 teması ise Osmanlı olacak. Festival Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Alanya Turizm Tanıtma Vakfı (ALTAV) ve Alanya Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO)’nın katkılarıyla gerçekleşiyor.  Alanya Fotoğraf Sanatçıları Kulübü (AFSAK), Antalya Olgunlaşma Enstitüsü ve Topkapı Sarayı Müzesi Kütüphanesi de festivale katkı sunarken organizasyonun medya sponsorları, Radyo D, Dream Türk, Dream TV ile Slow Türk radyo kanalları olacak.  Türkiye – Rusya, Osmanlı teması ve büyük konserler. Oldukça heyecan verici bu ipuçlarından sonra şimdi gelin festivalin akışını daha yakından inceleyelim.

19. Alanya Turizm ve Sanat Festivali
Temsili Yörük Göçü

19. Alanya Turizm ve Sanat Festivali Etkinlikleri

Öncelikle Alanya Festivali etkinlik mekanlarına bir göz atalım. Etkinlikleri, gece konserleri ve gündüz etkinlikleri olarak ikiye ayırabiliriz. En büyük sürprizleri sona saklayalım ve gözümüzü öncelikle gündüz etkinliklerine çevirelim. Gündüz etkinliklerinin merkez noktası, Rıhtım Şelale Meydanı. Rıhtım merkezinde Orta Meydan ve Şelale Meydanı’nda 15 ve 16 Haziran’dan itibaren gündüz saatlerinde sergi ve gösteri performansları yer alacak. 15 Haziran Cumartesi günü saat 17:30’da Yörük Göçü ve Festival korteji ile festival başlıyor. Atatürk Meydanı’dan başlayacak kortejin yürüyüşü; Atatürk Anıtı Önü’nden başlayıp Villa Okan Kavşağı’na ve oradan Kuyular önüne gelerek en son İskele’ye gelerek Şelale Meydanı’nda son bulacak. İskele – Şelale Meydanı da gündüz etkinliklerinin merkez noktası konumunda yer alıyor. Yarım saat civarında olması beklenen festival açılışı yürüyüş etkinliğinin ardından 18:15’de resmi açılış ve açılış konuşmaları da İskele Şelale Meydanı’nda yapılarak 19. Alanya Uluslararası Kültür ve Turizm Festivali de resmen başlamış olacak.

Festivalin bu yılki teması Osmanlı. Festivalde her gün açık olacak stantlar ve sergiler aracılığı ile Osmanlı döneminin sanat ve kültürel değerlerinin ziyarete gelenlere aktarılması amaçlanıyor. Bunun ilk örneği de festival açılışı sonrasında 15 Haziran Cumartesi saat 18:45’te Şelale Meydanı’nda Antalya Olgunlaşma Enstitüsü tarafından düzenlenen Osmanlı’dan Esintiler isimi Defile olacak. Defilenin ardından sergilerin gezilmesine başlanacak. Şelale Meydanı ve Orta Meydan’da İskele bölgesinde kurulacak olan sergi ve stantlar, festivalin son günü olan 17 Haziran Pazartesi gününe kadar açık olacak. Artık unutulmaya başlanan gelenek, görenek ve kültürleri geleceğe aktarmayı hedefleyen festivalde ebru, çini, cam üfleme, takı işleme gibi geleneksel Türk sanatların sergilendiği stantlarla fotoğraf sergileri yer alacak.  Bunun yanı sıra Alanya Belediyesi atölyelerinde hazırlanan koza ürünlerini de açılan stantlarda bulabileceksiniz. Festivalde sergi ve stantlardaki amaçlardan biri de Alanya’nın mutfak kültürünü yansıtmak. Blog sayfalarımızda da daha önce yer verdiğimiz yöreye özgü yeme içme kültürü ile Yörük mutfağı, festivalde ziyaretçilerle buluşacak. Festivalin ilk günü saat 19:30’da ise Rusya (Kardeş Şehir) Kültür Sanat Etkinlikleri Lifos etkinliği ile Türkiye – Rusya Turizm Yılı kutlamasına selam verilmiş olacak. Rusya, Polonya, Letonya, Litvanya ve Almanya olarak 5 ülke ile 7 kardeş şehirden 73 kişilik temsilciler de festival de yer alarak organizasyonun uluslararası niteliğini sağlayacak. Festivalde ayrıca Polonya ile Letonya Büyükelçileri ve Rusya’nın da Başkonsolosu da bulunacak. Festival katılımcıları ülkelerden Polonya ve Letonya temsilcileri, festivalde kendi stantlarını açarak ülkelerine özgü tanıtımlarını yapacaklar.

Festivalin ikinci gününde ise gündüz etkinliklerinde bir gösteri performansı var. Saat 14:00’den itibaren İskele Şelale Meydanı’nda enerjik ve tempolu bir zaman, ziyaretçileri bekliyor. Folklor ekipleri, Animasyon ve müzik gruplarının sahne alacağı performanslar, festival alanında sergileri gezenleri aynı anda coşturacak.

19. Alanya Turizm ve Sanat Festivali
Alanya Festivali Konser Alanı

19. Alanya Turizm ve Sanat Festivali Gece Konserleri

Gelelim Alanya Festivali 2019 gece konserlerine. Yazımızın girişinde de belirttiğimiz gibi bu yıl program çok iddialı. Kolay değil, Türkiye müzik tarihinin iki büyük divası Ajda Pekkan ve Bülent Ersoy sahne alacak. Öncelikle konser mekanının yine Alanya Belediyesi arkası olduğunu belirtip tüm konserlerin halka açık ve ücretsiz olduğunu yeniden hatırlatalım. Festivalin ilk günü 15 Haziran Cumartesi akşamı saat 20:30’da Burak Yeter performansı ile açılacak konserler, saat 22:00’yi gösterdiğinde Bülent Ersoy’a ev sahipliği yapacak. Festivalin ilk gecesinde Türk Sanat Müziği’nin duayeni isim, ziyaretçilere enfes bir müzik ziyafeti sunacak.

19. Alanya Turizm ve Sanat Festivali

Festivalin ikinci gününde ise saat 20:30’da bu kez sahneye sadece Beşiktaşlıların değil hemen herkesin sempatisini toplayan eski futbol yıldızı, yeni şovmen Pascal Nouma çıkacak. Pascal Nouma, uzun bir süre Kadir Çöpdemir ile yaptığı radyo programı ile beğeni toplamıştı. Nouma’nın ardından sahneye Pop müzikte kendisine özel bir yer edinmeyi başaran şarkıcı ve müzisyen Yalın çıkacak. Saat 22:00’de başlayacak Yalın konseri de Alanyalılara güzel bir gece geçirmeye aday. Son gün olan 17 Haziran Pazartesi akşamı saat 20:30’da Haluk Sarıtaş DJ Performansı sahnede olacak. Saat 22:00’de ise bu müthiş organizasyon, bu kez Pop müziğin divası, ekol olmuş bir sanatçı olarak yıllara meydan okuyan Ajda Pekkan’ın konseri ile son bulacak.

19. Alanya Turizm ve Sanat Festivali
Pascal Nouma da Festivalde olacak

19. Alanya Turizm ve Sanat Festivali, yaza merhaba dediğimiz şu günlerde hem yerel hem de uluslararası kültürlerin buluştuğu ve sanatsal çalışmaların yer aldığı gündüz etkinliklerinden sahne gösterileri, DJ performansları ile Yalın, Ajda Pekkan ve Bülent Ersoy konserlerin kapsayan dopdolu bir programla hem Alanyalıları hem de Alanya’yı ziyarete gelenleri kucaklıyor. Alanya Festivali 2019, 15-17 Haziran tarihlerinde tamamı ücretsiz etkinliklerle İskele Meydanı ve Belediye arkasında olacak.