DELPHIN BE GRAND HOTEL TEKNİK SERVİS DEPARTMANI

Delphin oteller zincirindeki en son halka olan Delphin Be Grand otelimizde Teknik Servis departmanı olarak hizmet  vermekteyiz.

26 Teknik servis  görevlisi , ile otelimize gelen misafirlerimize başta Güleryüz olmak üzere hoş karşılamak samimi davranmak departmanımızla ilgili olsun yada olmasın otelle ilgili her konuda yardımcı olmaya çalışırız.

Koşulsuz misafir memnuniyeti ilkesi ile görev yaptığımız Delphin otelimiz Teknik Servis departmanı olarak misafirlerimizin daha konforlu bir tatil geçirmesidir..

Genel olarak misafirlerimiz  her türlü sorununun çözülmesi, istek ve önerilerinin dinlenmesi, misafirlerin otelde konakladıkları süre içerisinde onların memnuniyetinin sağlanmasına yönelik olarak,  çalışma yapmaktayız.

Halkla ilişkiler departmanı ile anında iletişime geçip misafirlerimizin isteklerine anında cevap vermeye çalışırız.

  • Misafir şikayet, öneri  ve memnuiyetleri için departman olarak gereken hassasiyeti göstermek..
  • Misafir şikayet ve memnuniyetlerinde öne çıkan arızaların acili yet durumuna göre en hızlı bir biçimde sonuca ulaştırmak.
  • Hotelimizin enerji kaynalarını doğru şekilde kullanmak ve kullandırmak.
  • Getirilmek istenilen veya getirilen sistemlerin teknik açıdan olumsuz olan yada zorlaşan fikir ve önerilerin teknik sorunlarına pratik ve çözümcü fikirlerle projelerin tamamlanmasına yardımcı olmak.
  • Enerji,su,doğal gaz, gibi vs. kaynakların tasarruf planlama ve uygulama alanlarında yer almak
  • Misafirlerimizin konaklama kalitesini düşürecek arıza ve onarımların hızlı pratik ve kolaycı çözümlerle rahatsız etmeden sorunlarını çözüme ulaştırmak.
  • Hotelimizin bina içi ve bina dışı alanlarının doğru zamanlarda bakımlarını yaparak dağa uzun süre dayanmalarını ve maddi anlamda tasarruflarını sağlamak.
  • Cihazların ve kullanılan eşyaların doğru zamanlarda bakım ve onarımlarını yaparak verimliliklerini artırıp dağa uzun süre kullanılmalarını sağlamak.
  • Yapılan iş ve uygulamalarda misafirlerimizin ve personellerimizin güvenlik önlemlerini almak ve aldırmak.
  • Acil ve olağan üstü durumlarda yangın, su baskını, göçük gibi vs. durumlara teknik açıdan acil müdahalelerle maddi ve manevi olumsuzlukları minimumuma düşürerek teknik müdahalelerde bulunmak.

 

Teknik Servis ; 1 Teknik  Müdür , 2 Teknik Müdür yardımcısı ve 27 teknisyen’den oluşmaktadır.

Be Grand Teknik Servis Departmanı

 

Teknik Müdür

Teknik Müdür Yardımcısı    ( Elektrik )                        Teknik Müdür Yardımcısı ( Mekanik )

5 Elektrik Teknisyeni

5 Havuz Teknisyeni

2 Marangoz

1 Boyacı

4 Sıhhi Tesisatçı

1 Soğutmacı

1 İnşaat

1 Mekanikçi

1 Kazancı

                                                     ÇALIŞMA VARDİYALARI

 

08 :00                                             16:00 – 00:00                                  00:00 – 08:00

 

Teknik Müdür                                Elektrik Teknisyeni                       Elektrik Teknisyeni

Teknik Müdür Yrd.                        Lunapark Sorumlusu                     Havuz Teknisyeni

Elektrik Teknisyeni

Sihhi Tesisatçı                                16:00 – 00:00

Marangoz                                        Teknik Müdür Yardımcısı

Boyacı

Soğutmacı

 

Şeklinde çalışılmaktadır.

  TEKNİK SERVİS ÇALIŞMA KONSEPTİ

Be Grand Teknik Servis Departmanı

Teknik servis, Teknik Müdür , 2 Teknik Müdür Yardımcısı ve 27 elemandan oluşmaktadır.

 

Teknik Müdür  her sabah 07:20 de gelir. Gece nöbetçisinden gece raporununu aldıktan sonra; havuz teknisyeni ile birlikte havuzların kontrolleri yapar. Bu işlem bittikten sonra kazandairesi kontrolu ve suyun sertlik ; tuzluluk oranları ölçülür. Trafo odası ve jeneratör kontrolleri yapılır.Lng  gaz basıncı ve regülatörler kontrol edilir. Bu işlemler bittikten sonra teknik servis kontrol formu hazırlanır.

 

Saat 07:50 de teknik personeli, teknik müdür ofisinde toplanır. Gün içerisinde yapılacak işler

Teknik Müdür tarafından personele dağıtılır.  Saat 08:00 itibariyle personel işine dağıtılır.Verilen işler doğrultusunda iş dağıtım çizelgesi hazırlanır. Bu raporlar çoğaltılarak İşletme Müdürü ve Genel Müdüre verilir. İşletme Müdürü,Genel Müdürle görüşme bittikten sonra, tedarikçi firmalarla

Görüşülür. Gün içerisinde genel mekanlardan ve departmanlardan gelen arızaların incelep, elemanlara yönlendilir.

Öğle yemeğinden sonra elemanlar işlerine yönlendirilip; neler yapılıp yapılmadığının kontrolü yapılır. Kazan dairesi ve trafo odaları kontrol edilir. Yaz aylarında ise klima (vrv ) grublarının kontrolleri her saat kontrolleri yapılıp; klima santralleri soğutma ısı değerleri otomasyon sisteminden kontrol edilir. Havuzların klor ve asit değerlerinin kontrolleri yapılır. Günsonunda yapılan işlerin listesi çıkarılıp, diğer güne yapılacak işlerin çalışması yapılır.

Saat 16:00 de  göreve başlayan Teknik Müdür Yardımcısına bilgi aktarımı yapıldıktan sonra yapacağı işler söylenir.

 

 

HAVUZ TEKNİSYENİ VE HAVUZLARIN BAKIMI

 

Havuzların bakımı suyun şartlandırılması ve klor – asit değerlerinin en iyi olması için 24 saat kontrol yapılır. Havuz teknisyeni saat 00:00 de göreve başlar.Havuz makine dairelerinin kontrolünden sonra havuz filtrelerini, vakum hattını açar ve havuzlarını süpürmeye başlar. Havuzların süpürme işleme bittikten sonra filtre başınçlarını kontrol edip; ters yıkamas işlemini yapar. İşlem  tamamlandıktan sonra havuzların ph – klor değerlerini kontrol eder. Havuzlarda en önemli olay mikro organizmaların oluşmamasıdır. Havuzların standart değerleri asit 7,2 – 7,6 klor oranı kapalı havuzda 1- 1,5 – açık havuzlarda 1-3 ppm arasıdır.

Havuz teknisyeni teknisyeni klor pompaları ve asit pompalarını  bu değerlere uygun  şekilde ayarlarını yapar.

Sistemde haftada yada 10 günde 1 defa tek klorlama yapılır .yüzen portaküllerin filitrelerde tutulması için otamatik olarak sisteme çökertici verilir.

Yukarıdaki işlemler yapılan rutin işlemlerdir.

Havuzlar sezon başlamadan önce  suyu tamamen boşaltılır.Havuz içindeki derz aralarında oluşan boşluklar iyice açılıp derz dolgu malzemesiyle doldurulur.su doldurma nuzul kapakları kontrolü yapılır.kapalı olanlar açılıp ayarları yapılır.Havuz içi komple yıkanır. Arızalı lambalar değiştirilir .Havuz içerisine yosun önleyici fırçalarla sürülüp 12 saat beklenir.yosun önleyici kuruduktan sonra Havuz suyu doldurulmaya başlanır. Havuz suyla doldurulduktan sonra önce p/+ verilip p/+ değeri

7.2- 7.6 arasına getirilir.daha sonra sisteme klor verilerek su şartlandırılır..? sartlandırıln su sirkilasyon pompaları yardımıyla filtre edilerek sürekli temiz ve berrak kalması sağlanır.

Sistemde en çok dikkat edilecek konu .klor ve p/+ değerlerinin altında yada üstünde olmasıdır .

Yüksek olduğunda mayoların beyazlamasına ve gözlerde yanmaya sebep olur. Düşük olduğu taktirde mikro organizmaların oluşumuna ve çeşitli hatalıklara sebebiyet verir.

Gündüzde çalışan diğer havuz teknisyeni sabah gececi havuzdan bilgileri aldıktan sonra arıtma öntoplama çukuru ve yağtutucular logarların bakımını yapar. Bu işlem bittikten sonra havuz makine dairesinin kontrollerini yapıp klor ve p/+ değerlerini ölçer. Teknik müdür veya yardımcısını bilgilendirir. Gece nöbetçisi saat 00.00 da  göreve başlar  saat 08.00 nöbeti sonabulur.

Nöbeti devir aldıktan sonra  kazan dairesi , trafo merkezi tesisat katı ve logarların kontrollerini yapar. Katlardan gelen arızaları müdahile edr. Genel mekandan gelen arızaları giderir .saatte birdefa en az yukarıda sayılan noktaların kontrolünü yapar.çamaşırhane buhar sisteminin basıncını düşürüp kazanların blöflerini ? yapar. Buhar kazanlarının yoksa kimyasallarını doldurur. Sabah yaptığı işleri ve sistemde oluşan olaylarla ilgili teknik müdüre bilgi verir.

GALA

Galalar her iki haftada 1 defa Cuma günleri olmaktadır.saat 17.00 de gala alanı meydan departmanı tarafından boşaltılır . Gala perdesi konulur ve fil dişleri hazırlanır .Gala bitiminde teknik personeli tarafından malzemeler toparlanır.

 KAZAN DAİRESİ

Kazan dairesi 24 saat sürekli kontrolü yapılır . kazan dairesinde bulunan buhar kazanlarının yılda 1 defa makine mühendisleri tarafından basınç testleri yapılıp emniyet ventilleri 8 barda? Açacak şekilde ayarlanır. Buhar kazanlarının çalışma basınçları 5.5- 6.5 bar arsındadır. Buhar jenaratörlerinin içerisinde kireç –korozyon. Vb. kimyasal olayların oluşmaması için sisteme kondes tankından 3 değişik kimyasal verilir bunlar teknopol 14-17-20 dir. Kondens tankına verilen bu kimyasal kondens pompaları yardımıyla buhar kazanına gönderir. Kimyasal oranı 200 mg dan toplam    600 mg  günlük verilir. Bu kimyasal 30 lt suya dojaj pompası yardımıyla sisteme (kondens tankına verilir) buhar sistemleri üzerinde bulunan kondenstapların en iyi şekilde çalışmalıdır. Çalışmadığı taktirde buhar sistemi verimsizleştiği gibi sistemde pal oluşturup malzemelerin deforma olmasına sebep verdiği gibi buhar hatlarında patlamalara sebep olur . buhar kazanları yılda 1 defa kazanların kireç kontrolü yapılır . kireç oranı yüksek ise taş asitle kazan içleri yıkanarak kireç temizliği yapılmalıdır. Çünki 1 mm kalınlığındaki kireç oranı % 10 enerji kaybına sebep olmaktadır.

 KATLARDA ARIZA BİLDİRİMİ VE ARIZA GİDERİLMESİ

Müşteri odalarında oluşan arızalar günü 24 saati teknik ekipler tarafından müşteriyi rahatsız etmdeden arızaları giderilir. Arızalar teknik servise telsiz yada arıza talep formuyla bildirilir . teknisyen tarafından alınan arıza en kısa sürede giderildikten sonra tekrardan arzayı bildire santral görevlisi yada Teknik Müdüre bildirir. Arızalar giderilmesi için katlarda 08:00 – 17:00 de 2 teknik eleman.Diğer vardiyalarda ise 1 teknik elemandan oluşur.

BOYLERLERİN BAKIMI

Boylerlerin bakım ve temizliği; Boylerler sıcak suyun, soğuk suyla teması olmadan iç içe geçmiş, çelik yeleklerden  oluşmaktadır. Kazanlarda ısıtılan su sirkilasyon pompası yardımıyla boylere verilir. Boyler içerisinde hidrofordan ve geri dönüşlerden gelen su ( soğuk su ) boyler içerisinde 65 o C  olarak katlara ve genel mekana verilir.

Soğuk su içerisindeki kireç oranı  suyun ısınmasıyla  birlikte boyler yüzeyine yapışır. Bu nedenden dolayı  sisteme yumuşak su verilmesi kireçlenmeyi önleyecektir. Sisteme belli oranda kireçli su gittiği z<aman boyler yüzeyindeki kireç oranı yüklesilir. Buda sisteme ısı kaybına uğratır. Sezon sonunda sistemin suyu boşaltılıp iç kısımda oluşan kireç taş asit veya diğer asitli ürünlerle yıkanıp temizlenir. İç kısımdaki magnezyum çubuklar kontrol edlip; izalasyonlara bakılıp sistem devreye alınır. Sistemde sıcak suyun oluşmasını sağlayan sıcak su kazanları 24 saat aktif durumdadır. Kazanlar 75 – 85 derece arası sıcaklıkta çalışır.(Kapalı devre su sıcaklığı) kazanlar lpg veya lng ile çalışır. Kazanların belli aralıklarla ayda 1 defa kapalı devre blöfü yapılır. Cehennemlik kurum temizliği yapılır.

SOĞUTMA GRUBLARI

Soğutma gurubları tüm otelin yaz aylarında kapalı mekanların belli bir derecede soğutulması için merkezi sistem olarak tasarlanmıştır. Sistemde Mitsubishi VRV soğutma grubu bulunmaktadır. Sistem otomasyonda  çalışmaktadır.  Sistem sezon başlanğıcında devreye alınmadan 2 gün önceden grubların elektrikleri açılır.  Sistemin kondenserleri komple yıkanarak toz ve kirden arındırılır ki kondensere gelen sıcak gazın daha çabuk soğutup, sistemin verimini artırmak için sistemin tüm fanları manuel olarak çalıştırılıp;arızalı fanlar varsa tesbit edilip değiştirilir.Rulmanların bakımı yapılır.sistem servis yetkilileriyle birlikte devreye alınırken yağ basınçları sistemin gaz basınçları ve gaz kaçaklarının kontrolleri yapılır.  sistemde bütün bu işlem tamamlandıktan sonra soğutma işlemi devreye alınarak soğutma işlemi başlamış olur. klima santralleri ısıtma ve soğutma  kondenserlerinden oluşan emiş ve üflemelerin bulunan genel mekanın soğutmakta kullanılan cihazlardır. Soğutma veya ısıtma sistemi aynı anda çalıştırılmaz. Çünkü enerji kaybı fazla olur ve yeterli soğutma yada ısıtma olmaz. Klima santralleri yaz aylarında çalıştığı zaman aşırı derecede kondenser yüzeyinde yoğuşma olur.

TRAFO VE JENERATÖRLER

Trafo ve jeneratörler teknik servis elemanı tarafından günün 24  saati kontrol altında tutulan enerji merkezinde sistemde 2000 + 2000 kva gücünde 2 adet birbirinden bağımsız trafodan oluşmaktadır.. Trafolar aylık peryodik kontrolleri yapılıp;tozları temizlenir.Kesiciler izalatörlerin kontrolleri yetkili Elektrik Mühendisi tarafından yapılmaktadır.

Jeneratörler 4 adet olup ayrı ayrı trafoların enerjileri kesildiğinde devreye girmektedir.Jeneretörler 1030 + 1030+1030+1030 kva gücündedir. Bakımları ise her 50 saatte bir yapılmaktadır. Bir yıl içerisinde 50 saat doldurmamış olsa dahi yağ ve filitre değişimleri sezon başında yapılmaktadır.

SU

Otelimizin su ihtiyacı ve belediye su şebekesinden  karşılanmaktadır. Su önce ana su deposuna depolandıktan sonra hidroforlar yardımı ila sisteme verilir. Hidraforlar 4,5-5.5 bar arası çalışmaktadır.Sisteme verilirken sıcak su sistemine giden su tesviye cihazından geçilir. Su sertliği 22 olmadan 0 – 2 alman sertliğine düşürülerek sisteme verilir. Ana depodaki suya monoklarmin otamtik olarak verilir. Monokloromin verilme nedeni ise lejyonella hastalığına karşı etkili olmasından dolayıdır. Sistemde 2 grup hidrofor vardır. Bunlar 6 adet pompadan oluşmaktadır.

Teknik Servis Departmanı

TELEFON SANTRALİ

Telefon santralimiz sayısal dijital bir santraldir. DS200 marka olup içerisinde çeşitli kontroller bulunmaktadır. Bunlar cpu,cpuon,cpu 0/16,8/0,evm,sps 248,sps200 kartlar vardır. Bunların ayrı ayrı görevleri vardır.

CPUCOM: Konsol ekranlarının çalışmasını sağlar.

CPU : İşlemci kartıdır.

8/0   : Dış hat kartıdır.

0/16 : İç hat kartıdır. ( Abone)

EVM : Robot operatör kartıdır.

900 hat iç hat, 40 dış hattımız bulunmaktadır. Santral ve konsol arızalarından yetkili servisi gelmektedir.

Odalarda oluşan arızalarda ise santralistin arıza vermesi ile elektrik teknisyenlerimiz müdahale etmektedir. Her odanın kronesi odanın şaftında bulunmaktadır. O şaftın bağlı olduğu kronelerde tesisat katında bulunmaktadır.Mdf panosunun temizliği ve bakımı elektrik teknisyenleri tarafından yapılmaktadır. 

BEACH PATRY

Beach patry her iki haftada bir defa ( cuma ) yapılmaktadır. Saat 18:00 den sonra sahilde meydan departmanı tarafından bölgede düzen alınmaya başlanır. Elektrik hatları çekilir,teknik servis tarafından 2 adet yangın tüpü konulur.  Beach party bitiminde teknik servis tarafından teknik ekipmanlar toparlanır.

LUNAPARK

Lunapark görevlisi tarafından kontrol edilmektedir.Görevli 16:00 – 00:00 saatleri arasında çalışmaktadır. Lunapark görevlisi vardiyesine geldiğinde ilk olarak çarpışan otoların bakımına başlar. Bakım olarak arabaların pedallerin yapışıp,yapışmadığını, motorlarını,tel örğüsünü,arabanın direk telinin kontrolünü yapar. Daha sonra arabaların aydınlatmalarını kontrol eder. Bu kontrollerdeki arızalar giderilir. Bu işlemlerden sonra zemin temizliği yapılır. O bölgedeki işini bitirir. Daha sonra gondolun bakımına başlar. Gondolu çalıştırır,bu arada komprösör ve fren sistemini kontrol eder. Hava hortumlarının hava kaçırıp kaçırmadığını kontrol eder. Gondol üzerinde bulunan aydınlatma arızaları yapıldı.Daha sonra görevli dönme dolabın bakımına başlar.Dönme dolabın lastiklerinin havasını kontrol eder.Eksik olan hava tamamlanır.Fren sistemi kontrol edilir. Dönme dolabın kovalarında bulunan emniyet kemerleri tek tek kontrol edilir.Üzerindeki aydınlatma arızaları giderildi. Trenin bakımına başlanır. Vagonların üzerinde bulunan emniyet kemerleri tek tek kontrol edilir.Üzerinde bulunan aydılatmalar kontrol edilir.Vagon tekerlerinin bakımı yapılır.Ray üzerinde bulunan bağlantı kabloları kontrol edilir.En son olarak temizliğini yapar.Dönencenin kovaları ve lambaları kontrol edilir. Lunapark görevlisi saatinde görevli olduğu bölgede hazır olur.En son kapanış saatinde gondolun,trenin,dönme dolabın,çarpışan otonun ve dönencenin bağlı olduğu elektrik sigortaları kapatılıp;lunaparkın emniyetli bir şekilde olduğunu gördükten sonra ayrılır.

MEHMET TÜFEKCİ

TEKNİK MÜDÜR