Delphin Hotel Antalya
Delphin Hotel Antalya

Bugün sizlere yılların tecrübesini yaptıkları her işe yansıtan bir başarılar abidesi aileden bahsedeceğim. Akdeniz bölgesinde hizmet vererek adını dünyaya duyuran Delphin Otelleri’nin mimarlarından. Hayatımda gördüğüm ve her bakımdan üstüne tanımadığım muhteşem bir oteller zinciridir Delphin Otelleri. Hani derler ya “anlatılmaz yaşanır”. Her bakımdan iyi bir örneği daha önce görmüş olmasaydım, işletme hakkında anlatılanların abartı olduğunu düşünebilirdim! Fakat, bugün karşımızda dimdik duran ve bu başarının sahibi olan ailenin her bir ferdini kaleme aldığım hayat hikayeleriyle dört yıl boyunca yakından tanıma fırsatı bulduğum için buradaki cümlelerimin samimiyetine gönül rahatlığıyla inanabilirsiniz…

Cömertoğlu ailesinin bu başarısını konu alan bir biyografi yazma fikriyle başlayan yolcuğumuz güzel bir dostlukla devam etti, ediyor. Sonrasında ise bugün aramızda olmayan, fakat ben röportajlara başladığım sırada, yaşamının son aylarında tanıma fırsatı bulduğum merhum Berat Cömertoğlu özellikle çocukluğu hakkında bana oldukça değerli bilgiler verdi. Yanı sıra hiç karşılaşamadığım ve tanımayı çok ama çok istediğim Berat Cömertoğlu’nun en büyük oğlu merhum Rüstem Cömertoğlu ve sevgili eşi Nurcan Cömertoğlu’nun tanımak, bu birbirinden değerli üç muhteşem insanın, ayrı ayrı hayat mücadelelerini anlatılanlardan dinlemek, bir yazar olarak beni oldukça etkiledi. Sonrasında ise ailede çok farklı özellikleri olan pek çok insanın, bu başarı öyküsüne kattığı değerlerle aylar geçtikçe daha iyi anladım ve işletmeye kattıkları katma değerin ülkemizde yolu turizmle kesişmiş nice insana da örnek olacağına kanaat getirdim. Elbette her geçen yıl ikiye katlanarak büyüyen, yurtiçi ve özellikle yurtdışında Delphin Hotel’e yılda altı, yedi defa gelen misafirlerin bu taleplerinin boşuna olmadığına şahit oldum.  Ve bu yazımla az da olsa bu tanıklığımı sizlerle paylaşmak istedim…

Imperial Hotel
Imperial Hotel Antalya

 

Imperial Hotel
Imperial Hotel – Antalya
İmperial Hotel Antalya
İmperial Hotel Antalya

 

Sevgili Berat Cömertoğlu’nun hayatını kaleme almak gerçekten çok zor. Hem hayatı zor hem de o zor hayatı yüz yıllık bir zaman dilimi içerisinde kurgulayıp sizlere sunmak. Eserde o yüz yıllık tarihle birlikte ; ekonomi, tarih, siyaset, eğitim, halk bilimi, sosyoloji, ekonomi, vb bilimsel disiplinlerin harmanıyla kendinizi tıpkı bir zaman tüneline girmiş gibi hissedeceğinizden eminim. Elbette tüm bu veriler kolay elde edilmedi, pek çok insanla görüşmemin yanı sıra, merhum Berat Cömertoğlu’nun Şereflikoçhisarlı olması nedeniyle benim yollara düşüp, onun yaşadığı yerleri görüp, buraları teneffüs etmemden tutunuz da; eş, dost, akrabalarıyla yaptığım görüşmelerin neticesinde kaleme aldığım bu esere bir de kütüphane çalışmaları girdi ki, ortaya çıkan nice metinler bir araya geldiğinde benim ve sizler için inanılmaz bir tecrübeler yumağı, yaşanan olayların serüveni içinde yerini layığıyla buldu.

Delphin Hoteller Zinciri Ülkemizde Turizm Alanında Bir Ekol

Turizm alanında bir ekol olan Delphin Otellerini bilenler iyi bilir! Çünkü kurabileceğiniz ilk cümle, “bir otel her şeyiyle bu kadar mı dört dörtlük olur!” olacaktır.  Sadece mekanlar için değil bu söylediğim; tüm çalışanlarıyla, her yerde bir incelik, kibarlık, estetik, anlayış, uyum, üslup, tarz, eğitim gözünüze çarpar… Delphin Otelleri’nin birinde kalıp da kendini başka bir alemdeymiş hissine kaptırmayan sanırım çok azdır. Her salise ne kadar özel bir an’ın içinde olduğunuzu düşündürür çünkü!… Hatta öyle ki, bir duyguyu bu kadar uzun yaşatacak bir sevgiliniz dahi olmamıştır! Tabii ki bir sevgiliniz varsa! Eğer hayatınızda gerçekten değer verdiğiniz biri varsa! Keyifli zamanlar geçirmenin yanı sıra, hayatınızın en özel anılarını biriktirmek istiyorsanız, size şiddetle delphin otellerinden birini tavsiye edebilirim.

Delphin Hotel Group, dansın, eğlencenin, huzurun ve her türlü güzelliğin adresidir.

 

Delphin Hotel'in Muhteşem Geceleri
Delphin Hotel’in Muhteşem Geceleri
Delphin Hotelleri harika bir kendinle baş başa kalma adresi.
Delphin Hotelleri harika bir kendinle baş başa kalma adresi.

 

Delphin Hotellerinde her türlü eğlence, dans, show mevcut. Hem de bu tercihlerinizi ilgi alanlarınıza göre yapabilirsiniz.
Delphin Hotellerinde her türlü eğlence, dans, show mevcut. Hem de bu tercihlerinizi ilgi alanlarınıza göre yapabilirsiniz.

 

Delphin Hotel'de daha başka yerde izleyemeyeceğiniz akrobatik danslar, turizmde gelinin noktayı bizlere kanıtlıyor.
Delphin Hotel’de daha başka yerde izleyemeyeceğiniz akrobatik danslar, turizmde gelinin noktayı bizlere kanıtlıyor.
Delphin Hotel'de insanlar o kadar mutlu ve bu mutluluklarının her anlarını belgelemekte o kadar duyarlılar ki, sosyal medyada bu etkinin sonucuna tanıklık edeceğiniz çok belge var.
Delphin Hotellerinde insanlar o kadar mutlu ve bu mutluluklarının her anlarını belgelemekte o kadar duyarlılar ki, sosyal medyada bu etkinin sonucuna tanıklık edeceğiniz çok belge var.

Delphin Otellerinin en büyük özelliği, güler yüzlü bir hizmet anlayışına sahip olmasıdır. Otelin hangi noktasında olursanız olunuz, otel sınırları içinde olan herkesten aynı güler yüze ve içtenliğe şahit olursunuz. Hatta sizi öyle sıcak karşılarlar ki, kendi kendinize “acaba daha önce bir yerden tanıştık da ben mi hatırlayamıyorum” hissine sık sık kapılırsınız. Öyle ki çok asık suratlı, mutsuz bir insansanız, otel hizmetinin en önemli parçası olan bu güler yüzlü takımın karşısında, sinirlerinizin gevşeyeceğini, kendinizi çok değerli hissedeceğinizi ve otelden hayatınızda olmadığınız kadar mutlu olarak ayrılacağınızı garanti ederim. Yani psikolojiniz bozuksa dahi size en kısa sürede ruhsal sağlığınıza kavuşabileceğiniz bir adrestir Delphin Otelleri…

Her Hayat Bir Mirastır Berat Cömertoğlu - Delphin Hotel
Her Hayat Bir Mirastır Berat Cömertoğlu – Delphin Hotel

Delphin Hoteller Grubu’nun her bir mimarının bu başarıya nasıl ulaştığını ısrarla okumanızı tavsiye ederim. Çünkü “bacasız sanayi” olarak tabir edip tanımladığımız turizm sektörü, her yeni sezonda yeni bir işletmeyle kapılarını açıyor. Eğer bu yeni işletmenin sahibi, hayatında hiç bilmediği bir sektörde ilk defa yer alıyorsa, bir anda öğrenmesi gereken birçok şeyi bir de uygulamaya kalkışıp, üstüne bu arenada boy gösterebilmesi mümkün değil tabii ki! Turizmden hiç anlamayan patron, edindiği yeni personeliyle, şimdiye kadar köklü geçmişi ve hizmet anlayışıyla işini en iyi şekilde yapanların kalitesini, bakış açısını, ambiyansı ve daha pek çok şeyi bir anda gerçekleştiremeyince, tecrübeli turizmciyle aralarında büyük uçurumlar oluşuyor ve bu durum haliyle turizmin işleyişinde bir dengesizlik de yaratıyor… Turizmin şimdiye kadar yazılmış bir kitabı yok, ama büyük bir emekle kaleme aldığım “Her Hayat Bir Mirastır Berat Cömertoğlu” isimli eser, işte tam da bu noktada, bu alanda hizmet veren herkesin satır satır altını çizerek okuması gereken önemli bir başucu kitabıdır. Yapılan küçücük bir yanlışın dahi, daha sonra işletmeye, bölgeye ve ülkeye çok büyük sorunlar yumağı olarak dönebileceğine, kimseyi şaşırtmamalıdır. Bu eseri okuduğunuzda pek çok alanda bilgileneceğiniz gibi, hizmet sektörünün ne olduğunu, hangi yanlışlardan dönülüp, neler yapılması gerektiği konusunda da oldukça özel bakış açılarıyla: belki de kendinize yön vereceksiniz.

Bir sonraki yazı dizisinde görüşmek dileğiyle…

Silvan Güneş

Biyografi Yazarı

http://www.delphinhotel.com/index_tr.html

 

Silvan Güneş Biyografi Yazarı
Silvan Güneş Biyografi Yazarı
Imperial Hotel
Imperial Hotel

%d blogcu bunu beğendi: