Delphin Otellerinde Tatil Yapmak Bir Ayrıcalıktır

   Bugün sizlere yılların tecrübesini yaptıkları her işe yansıtan bir başarılar abidesi aileden bahsedeceğim. Akdeniz bölgesinde hizmet vererek adını dünyaya duyuran Delphin Otelleri’nin mimarlarından. Hayatımda gördüğüm ve her bakımdan üstüne tanımadığım muhteşem bir oteller zinciridir Delphin Otelleri. Hani derler ya “anlatılmaz yaşanır”1. Bu iyi örneği daha önce görmüş olmasaydım, anlatılanların abartı olduğunu düşünebilirdim! Fakat, bugün karşımızda dimdik duran ve bu başarının sahibi olan ailenin her bir ferdini kaleme aldığım hayat hikayeleriyle dört yıl boyunca yakından tanıma fırsatı buldum. Bir biyografi yazma fikriyle başlayan yolcuğumuz güzel bir dostlukla devam etti, ediyor. Sonrasında ise bugün aramızda olmayan, fakat ben röportajlara başladığım sırada, yaşamının son aylarında tanıma fırsatı bulduğum merhum Berat Cömertoğlu, hiç karşılaşamadığım ve tanımayı çok ama çok istediğim Rüstem Cömertoğlu ve sevgili eşi Nurcan Cömertoğlu gibi üç değerli insanın, ayrı ayrı hayat mücadelelerini dinledim. Sonrasında ise ailede çok farklı özellikleri olan pek çok insanın, bu başarı öyküsüne kattığı değerlerle yılbeyıl neredeyse ikiye katlanarak büyümelerine vesile olan bu başarı hikayesinin yukarılara nasıl taşıdıklarını öğrendim…

 

 

 

 

 

 

 

 

Şunu söyleye bilirim ki inanılmaz zor bir hayat hikayesiydi ve bu hikayeyi yüz yıllık bir zaman dilimi içerisinde ekonomi, tarih, siyaset, eğitim, halk bilimi, sosyoloji, ekonomi, vb bilimsel disiplinlerle harmanlayarak, tıpkı bir zaman tünelinden ilerliyor muşçasına bir hayatı kaleme anlatmak oldukça zordu. Haliyle pek çok insanla görüşmemin yanı sıra, merhum Berat Cömertoğlu’nun Şereflikoçhisarlı olması, benim yollara düşüp, onun yaşadığı yerleri görüp, buraları teneffüs etmem ve eş, dost ve akrabalarıyla yapacağım görüşmelerin neticesinde kaleme alacağım bu esere ortaya çıkartmam;  benim içinde inanılmaz tecrübe, serüven ve hayatımın en güzel paylaşımları oldu.

Turizm alanında bir ekol olan Delphin Otellerini bilenler iyi bilir! Çünkü kurabileceğiniz ilk cümle, “bir otel her şeyiyle bu kadar mı dört dörtlük olur!” olacaktır.  Sadece mekanlarda değil bu söylediğim, tüm çalışanlarıyla, her yerde bir incelik, kibarlık, estetik, anlayış, uyum, üslup, tarz, eğitim gözünüze çarpar… Delphin Otelleri’nin birinde kalıp da kendini başka bir alemdeymiş hissine kaptırmayan sanırım çok azdır. Her salise ne kadar özel bir an’ın içinde olduğunuzu düşündürür çünkü. Hatta öyle ki, bir duyguyu bu kadar uzun yaşatacak bir sevgiliniz dahi olmamıştır! Tabii ki bir sevgiliniz varsa! Eğer hayatınızda gerçekten değer verdiğiniz biri varsa! Keyifli zamanlar geçirmenin yanı sıra, hayatınızın en özel anılarını biriktirmek istiyorsanız, size şiddetle delphin otellerinden birini tavsiye edebilirim.

Delphin Holel Group, dansın, eğlencenin, huzurun ve her türlü güzelliğin adresidir.

 

 

  

 

Delphin Otellerinin en büyük özelliği, güler yüzlü bir hizmet anlayışına sahip olmasıdır. Otelin hangi noktasında olursanız olunuz, otel sınırları içinde olan herkesten aynı güler yüze ve içtenliğe şahit olursunuz. Hatta sizi öyle sıcak karşılarlar ki, kendi kendinize “acaba daha önce bir yerden tanıştık da ben mi hatırlayamıyorum” hissine sık sık kapılırsınız. Öyle ki çok asık suratlı, mutsuz bir insansanız, otel hizmetinin en önemli parçası olan bu güler yüzlü takımın karşısında, sinirlerinizin gevşeyeceğini, kendinizi çok değerli hissedeceğinizi ve otelden hayatınızda olmadığınız kadar mutlu olarak ayrılacağınızı garanti ederim. Yani psikolojiniz bozuksa dahi size en kısa sürede ruhsal sağlığınıza kavuşabileceğiniz bir adrestir Delphin Otelleri…

 

 

 

Delphin Hoteller Grubu’nun her bir mimarının bu başarıya nasıl ulaştığını ısrarla okumanızı tavsiye ederim. Çünkü “bacasız sanayi” olarak tabir edip tanımladığımız turizm sektörü, her yeni sezonda yeni bir işletmeyle kapılarını açıyor. Eğer bu yeni işletmenin sahibi, hayatında hiç bilmediği bir sektörde ilk defa yer alıyorsa, bir anda öğrenmesi gereken birçok şeyi bir de uygulamaya kalkışıp, üstüne bu arenada boy gösterebilmesi mümkün değil tabii ki! Turizmden hiç anlamayan patron, edindiği yeni personeliyle, şimdiye kadar köklü geçmişi ve hizmet anlayışıyla işini en iyi şekilde yapanların kalitesini, bakış açısını, ambiansı ve daha pek çok şeyi bir anda gerçekleştiremeyince, tecrübeli turizmciyle aralarında büyük uçurumlar oluşuyor ve bu durum haliyle turizmin işleyişinde bir dengesizlik de yaratıyor… Turizmin şimdiye kadar yazılmış bir kitabı yok, ama büyük bir emekle kaleme aldığım “Her Hayat Bir Mirastır Berat Cömertoğlu” isimli eser, işte tam da bu noktada, bu alanda hizmet veren herkesin satır satır altını çizerek okuması gereken önemli bir başucu kitabıdır. Yapılan küçücük bir yanlışın dahi, daha sonra işletmeye, bölgeye ve ülkeye çok büyük sorunlar yumağı olarak dönebileceğine, kimseyi şaşırtmamalıdır. Bu eseri okuduğunuzda pek çok alanda bilgileneceğiniz gibi, hizmet sektörünün ne olduğunu, hangi yanlışlardan dönülüp, neler yapılması gerektiği konusunda da oldukça özel bakış açılarıyla: belki de kendinize yön vereceksiniz.

Bir sonraki yazı dizisinde görüşmek dileğiyle…

Silvan Güneş

Biyografi Yazarı

http://www.delphinhotel.com/index_tr.html