Uluslararası Antalya Film Festivali 2018 Başlıyor

55. antalya film festivali

Ülkemizin en prestijli ve popüler film festivallerinin başında gelen Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali için geri sayım başladı. Köklü bir tarihe sahip olan festival, ülkemizde sinema denilince akla gelen ilklerden. Bu yıl 55.si düzenlenecek olan festivalin yeni resmi adı ise Antalya Film Festivali oldu. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkıları ve Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin sorumluluğunda düzenlenen festival, yeni düzenlemeleriyle birlikte pek çok tartışmayı da beraberinde getirmişti. Daha önce bu sayfalarda tarihini okuduğunuz Altın Portakal Film Festivali, yeni adıyla Uluslararası Antalya Film Festivali ne zaman başlıyor, hangi tarihlerde, katılan filmler, yarışmalar ve 2018 Jürisi gibi soruların cevaplarına bakalım. İşte Antalya Film Festivali 2018 hakkında tüm detaylar.

Antalya Film Festivali Ne Zaman Başlıyor? Programda Neler Var?

Uluslararası Antalya Film Festivali 2018 yılında 29 Eylül – 5 Ekim tarihleri arasında olacak. 55. Antalya Film Festivali hakkında festivalin başlangıcına çok az bir zaman kala, son haberler gelmeye devam ederken festival programı da netleşti. Daha önce kaldırılan ulusal yarışma kategorisi yine yok. Festivalin yarışma bölümü, uluslararası yarışma olarak tek yarışma şeklinde yapılacak. Festivalde bu yıl yer alacak olan filmlerin hangileri olduğuna bakmadan önce festival programına genel olarak bir göz atalım.

Antalya Film Festivali Yarışma Bölümü

Antalya Film Festivali, Cam Piramit’te yer alan Perge ve Aspendos Salonları ile Konyaaltı Sahili’nde açılan Sahil Antalya Yaşam Parkı Etkinlik Alanı olmak üzere 3 mekanda gösterimi yapılacak filmlerle 7 gün boyunca devam edecek. Festivalin ilk günü olan 29 Eylül’de saat 21:30’da Herkes Biliyor filmi açılış yapılacak. Festivalin yarışma bölümünde ise 10 film yarışacak. Türkiye’den Sefa Öztürk’ün yönettiği “Güven” ve Mustafa Karadeniz’in yönettiği “Çınar” filmlerinin yanında Japonya’dan “Bir Aile İşi”, Rusya, Almanya, Polonya, Kazakistan, Çin ortak yapımı “Ayka”, Kolombiya, Danimarka, Meksika ortak yapımı “Göç Mevsimi”, ABD’den “Kailash”, Lübnan’dan “Kefernahum”, İran’dan “Üç Yüz”, Uruguay, Arjantin, İspanya’dan “On İki Yıllık Gece” ve Polonya, İngiltere, Fransa ortak yapımı “Soğuk Savaş” filmleri ödüller için yarışacak.

55. antalya film festivali
Meşhur Cam Piramit – Antalya

Festival jürisinde ise 5 kişi var. Jüri başkanı, Çinli yazar, yönetmen ve yapımcı olan Vivian Ku. Jürinin diğer üyeleri ise Alman asıllı Romanyalı yönetmen Cãlin Peter Netzer, İtalyan romancı ve senarist Maurizio Braucci, Katarlı Fatma El Remaihi ile oyuncu  ve yapımcı Tuba Ünsal olacak. Festivalin sanat direktörü Mike Downey, Genel Sanat Danışmanı Mirsad Purivatra ve Antalya Film Forum Direktörü de Zeynep Atakan. Festival Başkanlığını ise Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı olan Menderes Türel üstleniyor.

Antalya Film Festivali Retrospektifler –  Özel Gösterimler

Festivalde ayrıca retrospektif yani bir yönetmen ya da oyuncunun seçilmiş filmlerinden yapılan iki kolaj da yer alacak. Antalya Film Festivali 2018 yılında yönetmen Ferzan Özpetek ile oyuncu Cem Yılmaz’ın retrospektiflerini gösterecek. Ferzan Özpetek’in yönettiği filmlerden Hamam, İstanbul Kırmızısı ve Cebimdeki Yabancı seçilirken Cem Yılmaz’ın rol aldığı; Av Mevsimi, Her Şey Çok Güzel Olacak, Pek Yakında ve Arif v 216 filmleri retrospektiflerin seçkileri oldu. Cem Yılmaz ve Ferzan Özpetek’e Yaşam Boyu Onur Ödülü de sunulacak. Festivalin özel gösterimler bölümünde ise “Karanlık Armoniler”, “Renklerde Kaybolan Hayat”, “İçimdeki Hazine”, “Sezen Sokakta”, “Son Bahar” ve “15 Temmuz’un Objektifi” filmleri izlenebilir. Festivalde ayrıca Erişilebilir Fimler, Gençler için Filmler ve Türkiye Panoraması bölümleri de bulunuyor. Festivalin kapanış filmi ise Fransa – Belçika – İspanya –Portekiz ortak yapımı olan Terry Gilliam’ın yönettiği “Don Kişot’u Öldüren Adam” filmi olacak. Film dünya prömiyerini  5 Ekim tarihinde 21:30’da Aspendos Salonu’nda yapmış olacak.

55. antalya film festivali
Cem Yılmaz Yaşam Boyu Onur Ödülü alacak.

Festivalin özel konukları da bulunuyor. Bu önemli isimlerin başında da Macar yönetmen Bela Tarr var. Bela Tarr, Antalya Film Festivali için bir de atölye düzenliyor ve bu atölyeye başvurular, Ağustos ayında tamamlandı.  Bela Tarr tarafından seçilecek 10 yönetmen ile 22 Eylül – 3 Ekim tarihleri arasında yapılacak özel atölye çalışması başladı bile. Bela Tarr tarafından seçilen bu 10 şanslı yönetmen, 10 günde 10 kısa film çekecek ve Tarr her yönetmenin kendi sanatsal yaklaşımına uygun yönlendirme yaparken kendi deneyimlerini de aktaracak. Tarr, “The Man from London” filmiyle Cannes Film Festivali Altın Palmiye ödülünü kazanırken The Turin Horse filmiyle de Berlin Gümüş Ayı ve FIBRESCI ödüllerini kazanmıştı.

55. antalya film festivali
Macar yönetmen Bela Tarr

Antalya Altın Portakal Film Festivali yani 55. Antalya Film Festivali’ne gelen dikkat çekici isimler arasında Hollywood’un kötü adamı olarak bilinen Eric Roberts da bulunuyor. 1985 yılında “Runaway Train – Kaçak Tren” filmindeki performansıyla “En iyi Yardımcı Erkek Oyuncu” dalında Oscar adaylığı bulunan Roberts, video bir mesaj yayınlayarak: “Antalya Film Festivali’ni takip edin, harika filmler var. Ben de varım.” İfadesini kullandı. Türkiye’nin geçen sene Oscar aday adayı filmi Ayla’da ABD’li general rolünde yer alan ve bugüne kadar 74 film çeken Eric Roberts, ünlü aktris Julia Roberts’ın da ağabeyi.

55. yıla özel 55 filmle dopdolu bir programın olduğu Antalya Film Festivali, 29 Eylül Cumartesi günü meşhur Cam Piramit’in önünden 15:30’da başlayacak olan Açılış Korteji ile sinemaseverler ile tüm Antalya’ya merhaba diyecek. Bela Tarr ve Eric Roberts’ın yanı sıra iki Oscar ödüllü İranlı yönetmen Ashgar Fahradi ile retrospektifleri gösterilecek olan Cem Yılmaz ve Ferzan Özpetek de orada olacak. Türkiye’den ve dünyadan pek çok ünlü simanın katılması beklenen kortejde DJ performans, klasik otomobiller, ünlü yıldızların maskotları, bando ve kortje TIRları ile Antalya, bir kez daha karnaval havası yaşayacak.

Antalya Film Festivali Tırı ile Her Yerde Sinema

55. Antalya Film Festivali, bir yeniliğe imza atarak festivalin yalnızca salonlarda kalmasının yerine Antalya’nın 19 ilçesine yayılmasını sağlıyor. Antalya Büyükşehir Belediyesi iştiraki olan ANSET tarafından organize edilen 2 adet festival tırı, festivalin bitiş tarihi olan 5 Ekim’e kadar Antalya’nın 19 ilçesini gezerek film keyfi ile festival heyecanını tüm şehre yayacak. Açık havada ücretsiz sinema keyfini tüm Antalyalılara sunan festival tırı, şimdiden tüm ilçelerde büyük heyecan yarattı.

55. antalya film festivali
Festival Tırı ile Sinema Antalya ilçelerini gezecek.

Senaristi, yönetmeni, oyuncusu, set emekçileri, kurgucuları ve tüm ekibinin yanı sıra seyircisiyle sinema için bir tutku denilebilir. Bugün hala sanat dalları arasında en popüleri olan yedinci sanat sinemanın ülkemizdeki en köklü festivali olan Altın Portakal, Uluslararası Antalya Film Festivali, işte bu tutkunun peşinde koşanlara 55. Kez merhaba diyor. Film biletlerinin Mobilet web sitesi ile mobil uygulamasından temin edebileceğinizi de hatırlatırız. Eğer Akdeniz’in en güzel zamanlarından olan bugünlerde Antalya’daysanız Antalya Film Festivali’ni kaçırmamanızı tavsiye ederiz.  Antalya ve Türkiye’ye 55 filmle 55. Kez iyi seyirler.