NİSAN’DA ANTALYA HAVASI BAŞKA OLUR

Kültür ve turizm cenneti Antalya, Nisan ayında kaçırılmaması gereken bir organizasyona ev sahipliği yapıyor. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı himayelerinde 25 – 29 Nisan 2018 tarihlerinde gerçekleşecek olan “Eurasia Airshow” nefesleri kesecek. Her yönüyle büyük bir organizasyon olan ve Türkiye’nin en büyük havacılık organizasyonu olma özelliğini taşıyan gösteri, Avrasya ismini de taşıyarak iddialı bir kapsam ortaya koyuyor. Bugüne kadar birçok alanda iz bırakan işlerin merkezi olan Antalya’da gerçekleştirilecek Eurasia Airshow programı ile organizasyon detaylarına yakından bakalım.

Eurasia Airshow 2018 Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Himayelerinde Gerçekleşecek

2016 Yılında Çalışmalara Başlandı

Türkiye ve Antalya için uluslararası bir marka olma hedefiyle yola çıkılan Eurasia Airshow’un planlamasına 2016 yılında başlandı.  Farnborough International Limited (FIL) ile Medyacity AŞ arasında Temmuz 2016’da yapılan ilk anlaşma sonrası Türkiye hükümetinin ve nihayetinde Cumhurbaşkanlığı’nın himayesinde devam eden süreç, Paris, Dubai gibi marka olmuş benzerleri türünde görkemli bir organizasyon olma hedefiyle Antalya’nın ev sahipliğinde bugüne ulaştı. Bünyesinde halka açık hava gösterisi olan ve bu anlamda gösteriye dayalı havacılık organizasyonu olarak dikkat çeken Eurasia Airshow, Türkiye’nin havacılık endüstrisine verdiği önemin yanı sıra yalnızca Türkiye’nin değil Avrupa’nın da en işlek havalimanlarından olan Antalya Havalimanı’nda gerçekleştirilmesi yönünden anlamlı. Türkiye’ye 4 saatlik uçuş mesafesine kadar yakın olan ülkelerin toplam dünya ekonomisinde %60 büyüklüğe sahip olması ile son 10 yılda ülke genelinde yapılan havalimanı yatırımları ve her yıl ortalama %10 oranında büyüyen havacılık endüstrisi beraber düşünüldüğünde Eurasia Airshow, hem Antalya hem Türkiye için bu alanda gelinen noktayı taçlandıran bir organizasyon.

Eurasia Airshow CEO’su Ferhat Yenibertiz
Eurasia Airshow CEO’su Ferhat Yenibertiz.

Eurasia Airshow CEO’su Ferhat Yenibertiz, tüm hazırlıkların detaylı bir şekilde yapıldığını söylüyor.

Dikkat Çeken Rakamlar

Eurasia Airshow, ekonomik alanda hedeflediği ve ortaya koyduğu rakamlar açısından oldukça iddialı. 40 milyar dolar iş hacminin ön görüldüğü organizasyon, ülke ekonomisi yönünden değer yaratmayı hedefliyor. Türkiye’nin en fazla trafiğe sahip 3. Havalimanı olan Antalya Uluslararası Havalimanı’nda DHMİ tarafından bu organizasyon için yaklaşık 50 bini kapalı olmak üzere 300 bin metrekare alan tahsis edildi. Uluslararası havacılık sektörünü buluşturmayı hedefleyen Eurasia Airshow kapsamında 100’ün üzerinde uçağın sergilenebileceği sabit alanlar hazırlandı. Hem sivil hem askeri anlamda havacılık endüstrisine hitap eden Airshow, sektör buluşması, fuar, etkinlik ve gösteriyi bir arada sunuyor. 400’ün üzerinde firma ile tahmini 30 ve üzerinde ülkenin katılım sağlamasıyla bu hedefine yüksek oranda ulaşması beklenen organizasyon ayrıca en az 150 kişilik askeri ve sivil delegasyona ev sahipliği yaparak 100.000 kişiyi ağırlayacak. Konaklama ve turizm alanında dünya çapında bir marka olan Antalya, yetkin kapasitesi ile konuklarına “Merhaba” demeye hazırlanırken, organizasyonun Antalya ekonomisine de büyük katkısı olacak.  Ortaya koyduğu rakamlarla Cumhuriyet tarihinin en büyük organizasyonu unvanını alacak olan Eurasia Airshow, daha önce G20’ye ev sahipliği yaparak bu alanda rüştünü bir kez daha ispatlayan Antalya’nın marka değerine de büyük bir katkı sunacak. Bu yıl ilki gerçekleştirilecek olan Eurasia Airshow Antalya’nın iki yılda bir devam etmesi planlanıyor.

Konflikty.pl [Attribution or Attribution], via Wikimedia Commons
Türk Yıldızları
Hava akrobasi gösterisi nefesleri kesecek.

Birbirinden Farkı Etkinlikler

Eurasia Airshow, gösteriye dayalı bir havacılık organizasyonu olmasından ötürü dünya çapında en üst ligde yer alıyor. 25-29 Nisan tarihlerinde gerçekleşecek bu dev organizasyonda birçok etkinlik de misafirlerini bekliyor. 25 Nisan Çarşamba günü yapılacak açılışın ardından 3 günlük süreçte havacılık endüstrisinin önde gelen akredite olmuş kurum, firma temsilcileri ile özel delegeleri yüz yüze görüşme yapma şansı bulurken program içerisinde sektörel anlamda faydalı özel toplantı ve konferanslar da yer alacak. Planlar arasında dünyanın en seçkin havayolu şirketlerinin üye olduğu Star Alliance CEO’larının katıldığı Airline CEO zirvesi de var ve bu önemli toplantı, dünyada ilk kez yapılacak. Organizasyonun son iki günü olan 28 Nisan Cumartesi ve 29 Nisan Pazar günleri ise halka açık etkinlikler başlayacak. Eurasia Airshow’un en öne çıkan etkinliği olan uçakların akrobasi gösterisine geçmeden önce diğer etkinliklere göz atalım.

Sprey Boya

Organizasyon kapsamında sprey boya ile duvarlara yapılacak ve genel adı grafiti olan çalışmalarla bir atölye çalışması tipinde etkinlik bulunuyor. Organizasyonun halka açık olan iki günündeki programda ilan edilecek yer ve zamanda bu keyifli aktiviteye dahil olmanız mümkün.

Kum Sanatı

Kum ile neler yapılabilir? Mesela kumdan bir uçak yapmanız mümkün mü? Eurasia Airshow kapsamında “Live Sand Art” yani Canlı Kum Sanatı adı altında yapılacak etkinlikte katılımcılar,  kumdan nesneler oluşturma deneyimine, işin ustaları eşliğinde şahit olacaklar.

Kağıt Uçak Şampiyonası

Hepimiz bir zaman kağıttan uçak yapmışızdır. Dünyanın en gelişkin havacılık teknolojisinin her yönüyle sergileneceği Eurasia Airshow, bu teknolojinin yanında havacılığın en naif hali olan kağıttan uçaklara da yer veriyor. Halka açık etkinlikler kapsamında, kuralları ve katılım koşulları organizasyon sürecinde ilan edilecek olan Kağıt Uçak Şampiyonası, keyifli bir mola olarak sizleri bekliyor.

Geniş Gövdeli Uçaklar

Günümüz havacılığında A’dan Z’ye ne varsa bulabileceğiniz Eurasia Airshow, ziyaretçilerine endamları ile dikkat çeken geniş gövdeli uçakları gezme fırsatı da sunuyor. Organizasyonun geniş açık alanında yer alacak olan İngilizce “Wide-Body Aircraft” olarak adlandırılan 50’nin üzerinde tasarım harikası devasa uçağa, daha yakından bakma fırsatı elde edeceksiniz.

Simülasyon Etkinlikleri

Organizasyonun halka açık etkinlikleri çerçevesinde ilgi çekecek olan teknolojik aktivitelerden en öne çıkanı kuşkusuz uçuş simülasyonu olacak.  Herkesin bir şekilde özendiği pilotluk mesleğinin sanal bir icrası olan simülasyonla katılımcılara, uçuş deneyimini gerçeğe yakın bir şekilde yaşatmak hedefleniyor. Ayrıca teknolojik gözlükler sayesinde 3 boyutlu uçuş heyecanı yaşatan UAV Video Glasses etkinliği ve Drone Gösterisi de organizasyon programında heyecan verici aktiviteler olarak dikkat çekiyor.

Simulasyon

Etkinlikler arasında uçuş simülasyonu da bulunuyor.

Akrobasi Uçuş Gösterisi

Türk Yıldızları ile aşina olduğunuz uçakların akrobasi gösterisi,  yine Türk Yıldızları’nın da içinde yer aldığı uluslararası gösteri pilot takımlarının hava koreografileriyle Eurasia Airshow kapsamında yerini alıyor. Organizasyonun kilit noktalarından olan akrobatik hava gösterisi için uçuş alanı ile seyir noktaları hazır ve gösteriyi 400.000 kişinin izlemesine göre hazırlık yapılıyor. İzleyenlerin nefeslerini tutacağı ve gözlerini kırpmadan takip edecekleri gösteri, eşsiz bir deneyimle bu önemli organizasyonu taçlandıracak.

Organizasyonda ayrıca çocuklar için oyun alanı da tasarlanırken sürekli aktif tutulması hedeflenen müzik alanı da olacak. Detayları henüz netleşmeyen ses getirici bir konser programının da müzik alanına dahil edilmesi planlanıyor. Eurasia Airshow, havacılık endüstrisinin profesyonelleri açısından yüksek derecede önemli bir organizasyon olmasının yanında ziyaretçilerine de eğlence ve heyecan dolu bir hafta sonu vaat ediyor.

 

Katılım ve Ulaşım

Organizasyonun akredite profesyoneller ve resmi temsilcilerinin yer alacağı ilk 3 gününün ardından halka açık olan son iki günü için bilet almanız gerekiyor.  Online satışa açılan biletleri, dilerseniz günlük dilerseniz iki günlük kombine şeklinde çok uygun fiyatlara alarak yerinizi hemen ayırtmanız mümkün. Profesyoneller için ise kayıt başvurusu yapma imkanı devam ediyor. Antalya’nın markalarından Muratpaşa ilçesindeki Antalya Uluslararası Havalimanı’nda gerçekleştirilecek olan organizasyona taksiler dışında Antalya otogarından ve şehir merkezinden kalkan otobüs ve minibüslerle ulaşım sağlayabilirsiniz. Ülke ekonomisine katkısı, havacılık ve uzay teknolojisi alanındaki önemli yeri ve Antalya’nın marka değerini artırmasıyla öne çıkacak olan Eurasia Airshow 2018’e ait ilgili güncel bilgiler ile teknik detayları https://www.eurasiaairshow.com/tr_TR/ adresinden takip edebilirsiniz. Herkese iyi uçuşlar ve iyi eğlenceler. Nisan ayında Antalya havası bir başka güzel.

Antalya Havalimanı, Eurasia Airshow’a ev sahipliği yapacak.

www.delphinhotel.com