Antalya'nın Popüler Mavi Bayraklı Plajları

Fotoğraf: ValentynVolkov - GettyImages

Ülkemizde mavi bayraklı plajlar konusunda Antalya açık ara önde yer alır. Toplam 200’den fazla mavi bayraklı plaja sahip Antalya, Türkiye’deki tüm mavi bayraklı plajların neredeyse yarısını oluşturmaktadır. En popüler Antalya mavi bayraklı plajları işte burada!

 

Kalkan Halk Plajı

Berrak ve serin denize sahip Kalkan’da, yılın 9 ayı rahatlıkla denize girebilirsiniz. Belediyeye ait bir halk plajı olduğundan oldukça fazla kişiyi ağırlamaktadır. Plajı küçük çakıl taşlarından oluştuğu için denizden çıkarken ayaklarınız kumlanmaz. Yörenin sevilen turistik bölgelerinden olan Kalkan’da temiz ve bakımlı olarak bu plajın yer alması oldukça avantajlı. Plajda şezlong kiralayıp deniz ve güneş keyfi yapabilirsiniz. Antalya'nın mavi bayraklı plajları arasında en gözde olanlardan biri.

 

Kleopatra Batı ve Doğu Halk Plajı

Alanya tarihi yarımadasının sınırları içinde bulunan Kleopatra Plajı, her yıl binlerce turisti ağılamaktadır. 2 km’lik sahil oldukça fazla kişinin kullanımna uygundur. Altın renkli kumu ile birlikte denizin güzelliği ve sahilin çekiciliği de ön plana çıkmasını sağlamıştır. Tatilinizi mavi bayraklı bir yerde yapmak istiyorsanız, güvenle tercih edebilirsiniz. Gün boyu faydalanabileceğiniz şezlong ve şemsiye hizmeti sunar.

 

Patara Plajı

Yalnızca ülkemizin değil tüm dünyanın en güzel plajlarından biri olarak biliniyor. Kaş ilçesinde bulunan Gelemiş Köyü, Patara Plajı’na ev sahipliği yapıyor. Yaklaşık 18 km uzunluğa sahip ve adını Patara Antik Kenti’nden almış. İncecik kumdan oluşan sahili ve tertemiz denizi ile eşsiz bir tatil keyfi sunuyor. Türkiye'deki mavi bayraklı plajlar arasında ilk sıralarda sayılabilir.

 

Finike Gökliman Plajı

Andrea Dorya Koyu’ndan bir yarımada ile ayrılan bu koy, antik dönemde liman olarak kullanılıyordu. Gökliman’ın içinde Mendikli adında küçük ve şirin bir koy bulunuyor. Özellikle sakinliği sevenler için ideal. Kıyısı çakıllardan oluşuyor ve plajı da oldukça nezih. Yukardan bakıldığında denizin turkuaz rengi, mavi bayrağı neden aldığını anlamanızı sağlıyor. Berrak ve temiz suyu ile yüzmeye doyacaksınız.

 

Damlataş Plajı

Konumu itibariyle oldukça fazla ziyaretçinin beğenisini kazanmıştır. Damlataş Mağarası’nın önünde ve Alanya Kalesi’nin eteklerinde yer alır. İnce ve temiz kumu ile etkileyici bir güzellik sunar. Oldukça geniş kumsalda dilediğiniz gibi gezebilir ve yüzebilirsiniz. Mavi bayraklı plajlar Antalya sınırları içinde yer alan Damlataş, sakinlikten yana olanlar için de vazgeçilmez.

 

Mavi Bayraklı Plajlarda Hangi Özellikler Bulunur?

Mavi bayrak ödülü, kar amacı gütmeyen çevre gönüllüsü bir sivil toplum kuruluşu tarafından verilir. Bu ödülü almak için plajların bazı kriterleri karşılaması gerekir. Mavi bayrağın amacı, yüzme alanlarında sürdürülebilir kalkınmayı desteklemektir. Yüzme kalitesi suyu, çevre yönetimi, çevre eğitimi, can güvenliği gibi ana başlıklar, mavi bayrak ödülü kriterleri arasındadır. Ülkemizde bulunan mavi bayraklı plaj sayısı, son verilere göre 519’dur. Bu özelliği ile ülkemiz mavi bayraklı plaj sayısı bakımından dünyada 3. sırada. 213 plaj ve 5 marinası mavi bayrak alan Antalya ilk sırada, 106 plaj ve 7 marinası mavi bayraklı olan Muğla ikinci sırada ve 66 plaj ve 3 marinası mavi bayrak alan İzmir üçüncü sıradadır.

 

Mavi bayrak plaj listesi içinde yer alan bazı plajlar şunlardır:

 

●      Antalya, Muratpaşa – Mermerli Plajı

●      Fethiye, Ölüdeniz – Kumburnu Halk Plajı

●      Muğla, Datça – Kumluk Plajı

●      İzmir, Gümüldür – Gümüldür Halk Plajı

●      Adana, Yumurtalık – Ayas Belediye Plajı

●      Çanakkale, Ayvacık – Mıhlı Halk Plajı

●      Balıkesir, Ayvalık – Altınova Kumadası Mevkii Halk Plajı

●      Muğla, Bodrum – Kumbahçe Halk Plajı

21.10.2021