Estlegiiys / Selge Antik Kenti / Psidia Uygarlığı

Selçe ve Aspendos Antik Kentleri İle Para Birliği yapmıştır

Selge Antik Kenti, Antalya ile Alanya İlçesi arasında, Manavgat ile Serik bölgesindedir. Bozyaka Köyü’nde Köprülü Kanyon olarak bilinen yerin başlangıç noktasından ulaşılabilecek önemli bir antik kenttir. Antalya, şehir merkezinden 80 km, Alanya şehir merkezinden ise 114 km uzaklıkta olan antik kent turistlerin günübirlik gidiş-geliş sağlayabilirsiniz. Kentik kente Serik’ten de Manavgat’tan da gidebilirsiniz. Bozyaka Köyü’ne varmadan yolun ikiye ayrılmasıyla karşınıza “Köprülü Kanyon” ışıklı tabela çıkacaktır. Her iki yoldan da ilerleyerek Selge Antik Kentine, Altınkaya Köyü sapağından 11 km sonra ulaşabilirsiniz.

Selge Antik Kenti’ne Düşmüşseniz Sizi Keyifli Bir Yolculuk Bekliyor Demektir

Selge Antik Kenti’ne yolunuz düşmüşse, sizi oldukça keyifli bir yolculuk bekliyor demektir. Yazın havanın bunaltıcı sıcaklığına rağmen Selge’de sıcaklı 10 derece düşer. Yerli ve yabancı turistlerin hem antik kent hem de Köprülü Kanyon ziyaretleri; doğa, tarih, macerayla geçecek olan güzel bir gün geçirmenize neden olacaktır.

Kente yakın bir yerde Kapadokya’daki doğal kaya oluşumlarına benzeyen kayalarla karşılaştığınızda eminim ki çok mutlu olacaksınız. Günün en büyük sürprizi, hayatınızın en eşsiz fotoğraflarını çektiğiniz bu doğa harikası kaya oluşumlarında vakit geçirmenin değeri tarifsiz. Özellikle fotoğraf sanatçılarının bölgeyi ziyaret etmesini ve günün her anını yakalamasını tavsiye ederim.

Antalya’ya 80 km kadar Uzakta Bir Küçük Kapadokya

Kenti Psidia Bölgesi İçinde Yer Almaktadır

Selge (Zerk) Antik Kenti, Psidia bölgesi içerisinde yer almıştır. Tarihçi Strabon şehrin MÖ İkinci bin yılının sonuna doğru Dor Göçleri sırasında kurulduğunu iddia etmiştir. Selge, Psidia Bölgesinde adına ilk para basılan kenttir. Sikkenin üstünde “Estlegiiys” adının yer almasıdır. “Estlegiiys” Gerkçe bir isim değildir. Eski bir Anadolu dili olduğu muhtemeldir.

Selge ile Aspendos Antik Kentleri kurmuş oldukları para birliği ile güçlerini birleştirmiş ve güçlenmişlerdir. Sergeliler, Eurymedon (Köprüçay) Vadisi üzerinden Pamfilya kentleri ile bağlantı kurmuştur. Ticaretlerini Aspendos Antik Kenti’nin ırmağının ağzındaki limana yürüterek kara ve deniz ticaretini ilerletmiştir.  

M.Ö 547’de Lidya, M.Ö. 334’e kadar da Pers egemenliği ile yönetilen kent daha sonra İskender’in yönetimi altına girmişti. Anadolu topraklarını istila eden İskender, Likyalılar gibi direnmeyen Selgelileri ödüllendirmiştir. Bu ödülün içinde M.Ö. 330 – M.S 30’a kadar bağımsızlığını kazanmak da vardır. Kazı çalışmalarında Selge Antik Kenti’nin kültürel zenginliği yazıtlarla ortaya çıkartılmıştır.

Selge Antik Kenti Küçük Asya’da Agonistik Festivallerin Düzenlendiği Önemli Bir Merkezdir

Selge Antik Kenti, Küçük Asya’da dini, kültürel ve sosyal aktivitelerin yer aldığı agonistik festivallerin düzenlendiği önemli bir merkezdir. Side Antik Kenti ‘nde düzenlenen agonnistik festivallerle ne kadar boy ölçüştüğü tartışılabilir. Selge de en az onlar kadar bu konuda iddialı bir şehir olmuştur. Bu festivallerden Selge Antik Kenti’nin her bakımdan zengin bir kent olduğunu düşünebiliriz.

Antik Kenti Bizans döneminde 20 bin nüfusa ulaşmıştır. Kentte oldukça çok olan bu nüfus yoğunluğu kentteki üretimi, zenginliği, sosyalleşmeyi tahmin etmemize yetebilir mi acaba? [1] 13. yy Türklerin egemenliğine girmesinden sonra terk edilen kent günümüze kadar bir harabe olmaktan ileri gidememiştir. Selge Antik Kenti’nin para basması yüzyılı itibariyle oldukça önemli bir konudur. Şehirde sur duvarları, akropolisinin, gymnasium, stadium, stoa, tiyatro, bazilika gibi köklü binalarının olması şehir olarak oldukça gelişmiş olduğunu bizlere göstermektedir.

Selge Antik Kenti’nde İki Tapınak Kalıntısı Var

Bazilika dışında şehirde iki tane tapınak kalıntısı vardır. Günümüze kadar ulaşan en sağlam yapı, M.S. 3 yüzyılda restore edilen tiyatrodur. Köprüçay Irmağı üzerinde ve onu takip eden yol güzergâhında çok sayıda antik yapı bulunmaktadır. Bunların her biri tarih için, bölge turizmi için, eğitim ve insanlık tarihini iyi anlamak için çok büyük değerlerimizdir.

(Kemer Köprü, Böğrüm Köprü, Antik Yol en keyifli yolculuklarınız olacaktır. Garnizon binaları, su yolu, şapel gibi daha nice değerler bu yol güzergâhı boyunca sizi karşılar. Her birimizi farklı duygularla buluşturan ve doğanın nice sürprizleriyle hayatımıza değer katan tarihimizi ve doğamızı korumak en büyük hassasiyetimiz olmalıdır.

Antik Kenti’nin en büyük kadersizliği bugün Altınkaya Köyü ile iç içe olmasıdır. Köy evlerinin 57’si 1. Derecede Arkeolojik Alan içerisinde kalmaktadır. Bu duruma Anadolu’nun pek çok yerinde rastlamak mümkündür.

Silvan Güneş

Biyografi Yazarı

Alıntı & Resim & Fotoğraflar


[1] Yazıtlar Işığında Selge Agonları (1) Doktora Öğr. Recep ALTIN, Uludağ Üniversitesi-Eski Çağ Tarihi, 2) Yrd. Doç. Dr. Kamil DOĞANCI, Uludağ Üniversitesi-Eski Çağ Tarihi). < file:///C:/Users/User/Desktop/Altin_R_Doganci_K_Yazitlar_Isiginda_Selg.pdf>, 31/10/2020, s. 22:39

* https://www.antalyagezirehberi.net/selge-antik-kenti.html

* https://www.trthaber.com/haber/yasam/selge-antik-kentindeki-avatar-kayalar-438893.html