RÜYALARDAN ÇIKMIŞ ESRARENGİZ BİR GÖL: SALDA

Türkiye’nin Maldivleri olarak da anılan Salda Gölü, pudraya benzeyen bembeyaz kumları, cam gibi berrak, temiz, turkuaz rengi suları, karaçam ormanlarıyla örtülü dağlarla çevrili muhteşem doğası, kuş cıvıltıları ve muhteşem gün batımı ile insanın içini huzurla kaplıyor ve adeta rüyadaymış gibi hissettiriyor.

Burdur’un Yeşilova İlçesinde bulunan, merkeze 5 dakika uzaklıktaki Salda Gölü, Antalya’ya oldukça yakın olmakla birlikte, belki de ana yolların üstünde olmadığı için bir kaç sene öncesine kadar çok tanınmayan, sadece yerel halkın piknik yapmak için ziyaret ettiği ve yabancı turistlerin görmeye geldiği bir yerdi. Son yıllarda özellikle fotoğraf tutkunlarının, gölü ziyaret ederek çektikleri fotoğrafları paylaşmaları sonucu belirli bir popülerliğe ulaşan Salda Gölü, yine de henüz hak ettiği değeri görememiştir. Biz de bu yazımızda hem sit alanı olduğu için, hem de fazla tanınmadığı için bakir kalmayı başarmış Salda Gölü’nü farklı ve gizemli kılan özellikleri nelerdir ve Salda Gölü’nde neler yapılır, bunlardan bahsedeceğiz.

Salda Gölü-Burdur
Salda Gölü-Burdur

Salda Gölünün Özellikleri

Öncelikle Salda Gölü’ne seyahat edecekler için söyleyelim: Salda Burdur merkezden 75 km, yani 1 saat Isparta merkezden 106 km, yani 1 buçuk saat, Denizli merkezden ise 83 km, yani 1 saat 10 dakika uzaklıkta.

Bir krater gölü olan Salda, ülkemizin en temiz göllerinden biri ve en büyük tatlı su gölü. Ölçülebilmiş derinliği ise 184 m. Berrak ve tertemiz sularının muhteşem rengi ise camgöbeği mavisinden başlayıp, derinlerde çivit mavisine doğru uzanırken, Maldivler’i çağrıştıran kumları bembeyaz bir pudrayı andırıyor. Kumlarına bu beyaz rengi veren de gölün ürettiği magnezyum minerali. Tektonik bir krater gölü olan Salda’nın suyu soda ve magnezyum açısından oldukça zengin. Hatta gölün içerisine bir şey bıraktığınızda bir süre sonra beyazlaştığı gözlemleniyor. Salda, sularında bulunan magnezyum ve soda sayesinde saçlara iyi geldiği gibi; sivilce, alerji ve farklı cilt hastalıklarına iyi gelmesiyle de biliniyor. Ayrıca killi yapıda olan kumu çamur banyosu için de müsait.

Yuvarlak bir yapıda olan Salda Gölü’nün suları zamanla bir miktar çekilmiş ve üzerinde bakmaya doyamayacağınız güzellikte 7 beyaz ada ortaya çıkmış. Salda’ya yolunuz düşerse bu manzaraya hayran kalacaksınız.

Salda Gölü ve çevresinde yaşayan hayvanlara gelecek olursak gölün içinde büyük sazan balıkları ve farklı tür tatlı su balıkları, çevresinde ise yaban domuzları, keklik, tavşan, tilki, çeşitli kaplumbağa türleri yaşıyor. Aynı zamanda farklı göçmen kuşların da uğrak yeri olan Salda’ya pasbaş ve patkanın yanı sıra kışın, soyu tükenmekte olan dik kuyruk ördekleri de uğruyor.

1989’da birinci derece sit alanı ilan edilen Salda Gölünün çevresi imara açık değil. Bu sayede Salda Gölünün doğal yapısının bozulmadığını ve bakir kalmış bir yer olduğunu söyleyebiliriz.

Salda Gölü-Burdur
Salda Gölü-Burdur

Salda Gölü’nün Gizemi: Mars’la Aynı Yapıda

Salda’nın kıyılarındaki beyaz kayaları andıran yapılara dokunursanız bunların kaya değil yumuşak beyaz tortular olduğunu fark edersiniz. Bu beyaz tortular ve kumullar aslında bilimde stromatolik kayaçlar olarak bilinen yapılar ve Mars’ta da bulunuyor. Mars’ta bilim insanlarına geçmişte su olduğunu düşündürten izler bulunduğundan, Salda’nın Mars’ın geçmişteki haline benzediği düşünülüyor. Hatta TÜBİTAK’ın bu konuda İTÜ ile birlikte yürüttüğü, dünyada da oldukça ilgi çeken bir araştırması da mevcut. Salda dünyada Mars’taki ile aynı bu tür yapıda kayaçların olduğu iki yerden biri olarak kabul ediliyor. (Diğeri Canada’da bulunuyor.)

Salda Gölü’nde Neler Yapılır?

Salda Gölü’nün Etrafını Mutlaka Gezin

Çoğu insan gölün sadece batı kıyısını geziyor, oysa gölün kalan kısmı her hangi bir tesis ya da işletme olmadığından daha bakir ve burada daha da güzel manzaralar var. Oraya kadar gitmişken gölün tamamını gezmemek yazık olur, 44 km olan gölün etrafında arabayla rahatlıkla tur atabilirsiniz. Ayrıca bisiklet kiralama imkanı da bulunuyor. Yol da düz olduğu için, yeterli enerjiyi bulabiliyorsanız, bisiklete binip, tabiatla iç içe gezmek çok daha keyifli olabilir. Üstelik gölün etrafında kuş gözleme alanları da bulunuyor. Gezerken göreceğiniz manzaralar karşısında zaten nutkunuz tutulacak, bizce fotoğraf çekmeyi de ihmal etmeyin.

Salda Gölü’nün Muhteşem Gün Batımını Kaçırmayın

Salda Gölü’nde hava açık olduğu zamanlarda gökyüzüne köpük gibi serpiştirilmiş bulutların ve muhteşem yedi beyaz adanın da yardımıyla muhteşem bir gün batımı oluyor. Size tavsiyemiz Salda Gölü’nü günü birlik ziyaret etmek için gitmiş olsanız bile günbatımını kaçırmayın. Eğer fotoğraf çekmeye meraklıysanız, kartpostal kadar güzel kareler yakalayacağınıza emin olabilirsiniz.

Salda Gölü’nün Kıyısında Piknik Yapın

Eğer piknik yapmaktan hoşlanıyorsanız insanı rüyadaymış gibi hissettiren Salda Gölü kıyısı bunun için şahane bir adres. Kuş sesleri içinde, ağaçların altında, bu bakir yerde piknik yapabilir bir yandan da eşsiz manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

Salda Gölü-Burdur
Salda Gölü-Burdur

Salda Gölü’nün Kıyısında Kamp Yapın

Eğer kamp yapmayı seviyorsanız Salda Gölü cennetten çıkma manzarası, şahane günbatımı ve muhteşem doğasıyla çok uygun bir yer. Ancak doğal sit alanı olduğu için her yerde çadır kurabilmeniz mümkün değil. Sadece açık olan iki Halk Plajında kamp kurulabiliyor. Bununla birlikte belediyeye ait halk plajında tesis de bulunduğundan, burada her türlü ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Bisiklet Severler Salda Bisiklet Festivalini Kaçırmasın

Salda Gölü çevresinde her yıl ağustos ayında bisiklet festivali düzenleniyor. Bisiklet severler için Salda’nın kendine özgü doğal bitki örtüsünün tadını çıkarabilecekleri, farklı kuş türlerini gözlemleyebilecekleri unutulmaz bir deneyim olabilir.

Salda’da Yeme – İçme

Göl Kenarında Alabalık Yiyin

Salda Gölü Kıyısında kendi havuzlarında yetiştirdikleri alabalıkları pişiren işletmeler var, göl kıyısında nefis ve taze alabalığın tadını çıkarmanızı tavsiye ederiz.

Sami Abi’de Pide Yiyin

Karaçamların içine gizlenmiş, mükemmel manzaralı, biraz salaş mekanın en güzel yemeği kuşbaşı kaşarlı pide. Ama menüde kiremitte köfte, ızgara tavuk gibi seçenekler de mevcut. Ne yerseniz yiyin, ama üstüne mutlaka enfes tahinli pidenin de tadına bakın.

Salda Gölü,Burdur
Salda Gölü,Burdur

Salda Gölü’ne Gelmişken Yeşilova’yı da Görün

Salda Gölü’ne kadar gelmişken, Yeşilova’yı da görmeden dönmek yazık olur. Zaten Salda Gölü Yeşilova ilçe merkezine sadece 5 km uzaklıkta olduğundan gidip gelmek çok kısa sürüyor. Eğer nostalji seviyorsanız 1980’lerden kalmış gibi görünen sevimli Yeşilova tam size göre bir yer. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın dönem dizisi veya filmi çekecek olanlara önerdiği ilçe nostaljik tabelaları, üzerine kilim örtülmüş motosikletleri ve büyük şehirlerde artık görmeye alışık olmadığımız sıcakkanlı samimi insanları ile sizi bir anda geçmişe götürebilir.

Yeşilova’da Yeme İçme

Kıymalı Tost

Muhtemelen daha önce hiç karşılaşmadığınız, Yeşilova’ya özgü bir lezzet kıymalı tost. Tatmadan dönmeyin deriz, hatta uyaralım, parmak ısırttıracak cinsten.

Kese Kağıdında Burma Kadayıf

Tatlıseverlerin yemeye doyamayacağı, leziz mi leziz bir sokak lezzeti. Mutlaka tatmalısınız.

Doygör Aile Lokantası

Eğer sulu yemek isterseniz, bu tertemiz işletmede çorba, sarma, mantı ve günlük çıkan diğer lezzetli sulu yemeklerin tadını çıkartabilirsiniz.

Roma Dondurma Salonu

Bu küçük dondurma salonunun dondurmaları oldukça lezzetli. Eğer yazın giderseniz buraya özgü haşhaşlı dondurmanın tadına da mutlaka bakın.

www.delphinhotel.com

Salda Gölü

Türkiye’nin Maldivleri Salda Gölü

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Phaselis Antik Kenti

Güneyde Sessiz ve Huzurlu Bir Kaçamak: Kaş