DELPHIN DELUXE RESORT MUTFAK DEPARTMANI-2017

Sol yukarıdan sağa doğru; Jr.Souce Chef Sadık ALAGÖZ, Sıcak Şef Muhammet ATALAY, Pastane Asistanı Ömer KUYUCAKLIOĞLU, Sıcak Komi Ahmet ERPAK, Pastane Şefi Ali Murat KAPLAN, Soğuk Şef Bayram UÇAR, Soğuk06 Usta B Osman Sırrı ERYILMAZ, Sıcak Usta A Süleyman Kelek, Aşçıbaşı Sedat Alparslan
Sol alttan sağa doğru;  Kasap Asistan Ersoy Keskinler,Sıcak Usta B İdris ERPAK, Sıcak Usta B Cihat SUER,Usta A Turan KORKMAZ, Soğuk Usta A İshak BİKİRLİ

Delphin Deluxe Resort Hotel mutfak depatmanı olarak otelimizde konaklayan misafirlerin memnuniyeti için azami hassasiyetle HACCP ve hijyen kuralları içersinde sağlıklı lezzetli yiyecekler hazırlayıp güler yüzlü personelimizle servise sunarız.

Ana restoranımız sabah öğlen akşam hizmet vermektedir. 7 adet A’la Carte restoranımız vardır. Bunlar; Osmanlı Restoran, Balık Restoran, Tepenyaki Restoran, İtalyan Restoran, Meksika Restoran, Mediteryan Restoran ve Çin restorantlardır. Delphin Pub, Snack Restoran ve 24:00 – 06:00 arası room service hizmetlerimiz ile günün 24 saati misafirlerimize yiyecek servisi sunmaktayız. Özel temalı gecelerimiz mevcut olup, Türk gecesinde menülerimiz Osmanlı mutfağı ağırlıklı olarak hazırlanır, gala gecemizde karma dünya mutfağı yemekleri hazırlanır, İtalyan gecesinde İtalyan mutfağı, Mediteryanda Akdeniz mutfağı yemekleri, Meksika gecesinde Meksika yemekleri servis edilir. Temalı gecelerimizde hazırlanan yiyecekler mutfağına göre özel dekorlar misafirlerin damak tadına ve göz zevkine göre hazırlanıp servis edilir.

14 günlük menü planlaması yapılmaktadır. Menüye göre görevli personeller gerekli hazırlıları yaparlar. Gün içerisinde ara yiyecek servislerimiz vardır. Tantuni, waffle, gözleme, tavuk pane servisi verilir. Barlarda yaş pasta, kuru pasta, kek, sandviç çeşitleri de servis edilir.

Mutfak departmanında çalışan personeller vardiyalı çalışmaktadır otelimizde 4 adet mutfak bulunmaktadır. Ana mutfak, A’la Carte mutfak, Snack mutfak ve personel mutfağıdır.

Mutfak ekibi olarak her zaman gerek misafirleri gerekse personelimizi doyurmak ve memnun bırakmak birinci önceliğimizdir. Misafir memnuniyetini en üst seviye tutup, onların tekrar tekrar otelimize gelmelerini sağlamak için üzerimize düşen görevi en iyi şekilde yapmak görevimiz ve amacımızdır. Mutfak personelinin daha iyi bir hizmet verebilmesi için gerekli eğitimler verilmektedir mutfak ekipman kullanımı santasyon hijyen gıda güvenliği iş sağlığı iş güvenliği ilk yardım yangın eğitimleri personel motive toplantıları haftalık ve aylık durun değerlendirme toplantıları anket sonuçları değerlendirme toplantıları mutfak personelinin yeni ürünler için demo çalışmaları satın alma malzeme kalite kontrolü dolap ve depoların kontrollerinin yapılması ürün takibi gerekli kontrollerinin yapılması öncelikli görevimizdir

Mutfağa gelen ürünler depo satın alma ile birlikte koordineli teslim alınmaktadır.

Manavdan gelen taze sebze meyveler mutfak şefleri tarafından kontrol edilip uygunsa depo teslim alır.

Mutfağı gezmek görmek isteyen misafirler halkla ilişkiler görevlisiyle beraber mutfağı gezip görebilirler mutfağın işleyişiyle ilgili bilgiler misafirlerimize anlatılır.

Menüler kullanılan ürünler personelin çalışma programları ürünlerin hazırlanması muhafaza edilmesi servise sunulması genel anlamda misafirlerimize her türlü bilgi verilir.

Mutfak departmanına yeni personel alınması ihtiyaç olduğunda öncelikle kendi personelimiz değerlendirilir taytır verilir dışarıdan gelen personeller daha sonra değerlendirilir.

Restoranımızda diyet büfemiz vardır, talep edilmesi halinde glutensiz ekmek verilir. İstenmesi halinde misafirlerimize glutensiz yemek konusunda da yardımcı olunmaktadır.

Misafirlerimize daha sağlıklı, lezzetli yiyecekler hazırlamak bizim için çok önemlidir. Bunun için her ay düzenli olarak gıda numuneleri alınıp yetkili firma tarafında analize gönderilmektedir. Gelen analiz sonuçlarına göre uygunsuz çıkan ürünler konusunda gerekli çalışmalar yapılır, personel eğitilir, olumsuzluğun tekrar etmemesi için her ay düzenli olarak yetkili firma tarafından mutfak içi denetimler kontroller yapılır. Denetim sonuçlarına göre gerekli çalışma yapılır tespit edilen uygunsuzluğa göre düzeltici faaliyet formu açılır. Uygusuzluğun tekrar etmemesi için konu ile alakalı personellere eğitim verilir, bilgilendirilir.

Otelimizde bulunan İtalyan Restoran, Akdeniz mutfağı ağırlıklı olup İtalyan mutfağına ait soslar ve makarnalar kullanılır. İşinde uzman deneyimli ustalarımızın elinden en güzel İtalyan yemekleri hazırlanıp servis edilir. Bunlardan birkaç tanesi pesto soslu üç renkli Tortoloni makarna fesleğen püresi eşliğinde bonfile dimonza Sezar salatası Carpacyo bunlardan birkaç tanesi. Diğer alakart restoranlarımızda da aynı şekilde ülkelerin leziz yemekleri servis edilir Meksika restoranda jagun baharatalı lusıana soslu dana faita, adabo soslu yeşil salata ve kajun fıstıklı brownie döküm tavalarda özel Meksika baharatı ve sosları eşliğinde servis edilir. Çin restoran ve Tepenyaki restoranımızda Uzakdoğu ve mutfağı yemekleri servis edilir. Çin restoranda bal ile karamalize edilmiş kanat portakal soslu çıtır ördek, tatlı ekşi soslu tavuk, ballı kızarmış muz, Akdeniz rol, Kaliforniya rol, Magili saşimi sunumlarımız vardır. Tepenyaki restoranımızda deneyimli ustamızın özel Uzak Doğu soslarıyla marine edilmiş etlerimiz deniz ürünlerimiz deniz mahsulleri salatası eşliğinde misafirlerimizin isteğine göre hazırlanıp sıcak servis edilir tatlı vanilya sos eşliğinde tropikal meyveli kup servis edilir.