Seyahat Edilecek Bölge Seçimi

Seyahat edilecek bölgenin seçimi iş seyahati değil, tatil amaçlı seyahat ise işe bölge seçimi ile başlanılması en doğru ilk adım olur. Her bölgenin kendine has farklı lezzet ve özellikleri vardır. Bunun için bölge belirlendikten sonra seyahatin planlanması daha verimli bir tatilin anahtarı niteliğindedir. Aile veya eş ile beraber çıkılacak seyahatlerde genellikle aileye uygun, sakin ve kültürel yönden zengin bölgeler seçilebilir. Seçilecek bölge yurt içinde ise ulaşım yolları ve gezilecek yerlerin öğrenilmesi yeterlidir. Ancak seçilecek bölge yurt dışında ise mutlaka o ülkenin kuralları ve kültürleri bilinmelidir. Bazen bizim için önem taşımayan bir konu başka ülke veya ulus için büyük öneme sahip olabilir. Seyahat etmek istenilen bölgeye ait olan özellikleri iyi bilinmelidir. Bunlar; elektrik voltajını, para birimini, konuşulan dil, hava durumunu, yiyecek-içecek, ulaşım yolları, tehlikeli olan bölge, tatil günleri gibi.

Gezi ağırlıklı bir seyahat planlanmakta ise oda kahvaltı hizmeti satan oteller tercih edilmelidir ki yemek saatlerinde otele dönme zorunluluğu olmasın. Zamana göre planlama yapılması yerine mekana göre gün programı yapılması daha iyidir. Örneğin bazı müzeler 1 saatte gezilirken bazılarına günler harcanabilir. Eğer seyahatiniz dinlenme amaçlı ise her şey dahil oteller seçilmedir ki bu size maddi kazanç ve rahatlık sağlar. Otel dışında bulunan farklı kalitede restoranlar mevcuttur. Bunların fiyatları her şey dahil sisteme sahip ve servis kalitesi güzel olan bir otellere göre daha uygun fiyat imkanı sağlar. Yemek için de ayrıca plan yapılmasına gerek kalmaz. Zira her şey dahil otellerde günün en az 18 saati her an yiyecek ve 24 saati içecek bulunabilir.

Seyahat edilecek bölgenin seçimiTatil uzunluğu 2 gece veya daha kısa ise çıkış yapılacak şehirden gidilecek bölgeye uzaklık tek yön en fazla 3 saat olmasına dikkat edilmelidir. Ulaşım aracı ne olursa olsun yolda geçirilecek zaman tatilinize ayırdığınız zamandan götürür ve tatilciye yorgunluk olarak geri döner. Bazen tatilden yorgun dönülmektedir, bu da tatilin yanlış planlandığının bir göstergesidir. Kısa zamanda yapılmak istenen bir çok etkinliğe yetişme çabası ve tatil bölgesinin yanlış olarak seçilmesi buna etkendir.