Göklerdeki Teminat, Uluslararası Sivil Havacılık Günü Kutlu Olsun

Göklerdeki Teminat, 7 Aralık Uluslararası Sivil Havacılık Günü Kutlu Olsun

Aralık ayının uluslararası dünya günler arasında özel bir gün bulunuyor: 7 Aralık Uluslararası Sivil Havacılık Günü. Globalleşen dünyada ve iletişimin hızının sürekli arttığı bir dönemde havayolu taşımacılığının önemi de her geçen yıl yükselirken ulaşımdaki payı da artıyor. Mustafa Kemal Atatürk’ün “İstikbal, göklerdedir.” sözünde ortaya koyduğu vizyonda olduğu gibi gelecek havacılıkta. Havayolu ulaşımı; hız, güvenlik, konfor, kalite ve tasarruf sunarken bu özelliklerini daha da geliştirecek yenilikler kazanmaya devam ediyor. Birleşmiş Milletler Dünya Günleri arasında Uluslararası Havacılık Örgütü ICAO’ya atfen belirlenen 7 Aralık Uluslararası Sivil Havacılık Günü’nde havacılık sektörünü, ulusal ve uluslararası boyutları ile incelerken bu yıl 75. Kuruluş yıldönümünü kutlayan ICAO’yu daha yakından tanıyalım.

ICAO Nedir? 75 Yılın Hikayesi

Uluslararası havacılık standartlarını belirleyen kurum olan ICAO, bundan 75 yıl önce kuruldu. ICAO’nun kuruluş sürecini anlamak için öncelikle Chicago Konvansiyonu’nu kısaca özetleyelim. Chicago (Şikago) Konvansiyonu aynı zamanda Uluslararası Sivil Havacılık Konvansiyonu olarak da kabul edilir. 1944 yılında havacılık anlamında uluslararası standartların belirlenmesi amacıyla ABD’nin Chicago kentinde toplanan BM üye ülkelerini havacılık konusundaki konferansın sonucunda imzaladıkları bir tür bağlayıcı anlaşmadır ve aynı tarihte PICAO ismiyle geçici Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü de kurulmuştur. O tarihten sonra 1947 yılında eksik olan üye ülke imzaları da tamamlanınca ICAO halini alan bugünkü kuruluş resmen faaliyete geçmiştir. Ancak tarihsel olarak ICAO, kuruluşunu 1944 olarak kabul eder ve bu yıl bu nedenle 75. Yıl kutlanıyor.  Peki, ICAO nedir ve neler yapar?

Göklerdeki Teminat, 7 Aralık Uluslararası Sivil Havacılık Günü Kutlu Olsun
ICAO, 75. yılını kutluyor

ICAO, BM üye ülkelerin ortaklaşa kabul ettiği bir yapı. Görevlerine gelince. ICAO’nun görevlerinin başında uluslararası sivil havacılığın hem güvenli hem de düzenli bir halde büyümesini amaçlıyor. Yani, havacılığın gelişimini global boyutta hedefleyen bir kurum. Diğer görevlerinden biri de barışçıl amaçlara dönük uçak tasarımlarını ve işletmelerini teşvik ediyor. Yolcu ve kargo taşımacılığı, bu alanda ilk akla gelen alanlar. ICAO, dünya ölçeğinde kamuoyunun güvenli, verimli ve ekonomik olarak hava taşımacılığı ihtiyaçlarını karşılama görevini de üstlenirken bunu üye ülkelerin ilgili, yetkili kurumlarıyla iş birliği içinde çözmeye çalışıyor. Sivil havacılık alanında ICAO, havayolları, havaalanları ve hava seyir yapılarının gelişimi için de destek sunuyor. Kanada’nın Montreal şehrinde genel merkezi bulunan ve bu merkez ofis dışında Paris, Mexico City, Bangkok, Dakar, Kahire, Lima ve Nairobi’de olmak üzere 7 bölge ofisi bulunan ICAO’da bugün tamamı BM üyesi olan 190 ülkenin üyeliği bulunuyor.

ICAO ve Türkiye – Türkiye’de Havacılık

1944 yılındaki Chicago Konvansiyonu’na katılan ülkeler arasında Türkiye de vardı ve ICAO’nun ilk kuruluşundan itibaren üyeliği devam ediyor. Türkiye’de şu anda Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na bağlı olan Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, ülkedeki sivil havacılık konusunda yetkili resmi kurum ve ICAO ile ortak çalışmalara devam ediyor. Türkiye’nin geliştirmiş olduğu Bölgesel İş birliği Projesi, ICAO tarafından 37. Genel Kurul’da “Küresel havacılık sisteminin gelişimine hizmet eden, sürdürülebilir çok yönlü bir proje” söylemiyle üye ülkelere örnek olarak sunulmuştur. Avrupa – Asya – Afrika’nın birleşim ve kesişim noktasında yer alan Türkiye, son 20 yılda sivil havacılıkta çok önemli mesafeler kat etmiş ve havacılık yönünden bulunduğu coğrafyanın hakkını verecek önemli yatırımlar gerçekleştirirken Türk Hava Yolları da uluslararası bilinirlik yönünden ön plana çıktı. Bir çok ödül kazanan THY ile özellikle transit geçişler konusunda büyük yükler çekecek olan yeni İstanbul Havalimanı ve diğer birçok ilde açılan yeni havalimanları ile iyileştirmeler, sivil havacılık alanında Türkiye’yi güçlü bir pozisyona taşıdı.

Göklerdeki Teminat, 7 Aralık Uluslararası Sivil Havacılık Günü Kutlu Olsun
Yeni İstanbul Havalimanı

Türkiye’nin sivil havacılık alanındaki kısa tarihçesine bakacak olursak ilk olarak 1912 yılında İstanbul Sefaköy’de iki uçak hangarı ve bir küçük meydanla başlayan ve o zaman adı daha sonra Atatürk Havalimanı olacak olan Yeşilköy Havalimanı’nın açılmasıyla başlayan hikaye, Cumhuriyet sonrasında 1925 yılında Atatürk’ün talimatıyla kurulan Türk Hava Kurumu (ilk olarak Türk Teyyare Cemiyeti) ile kurumsallaşmıştır. 1933 yılında 5 uçaklı bir filo olarak kurulan Türk Hava Postaları, ilk sivil hava taşımacılığının temelini atmıştır. Yine aynı yıl kurulan ve Milli Savunma Bakanlığı’na bağlı olan Havayolları Devlet İşletme İdaresi, sivil havacılığı düzenleyen ilk resmi kurum olurken 1954 yılında bu kez Ulaştırma Bakanlığı’na bağlı kurulan Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) ile gelişim sağlamıştır. SHGM, 2005 yılında çıkarılan yeni yasa ile finansal anlamda özerk olmuş ve yukarıda bahsettiğimiz sivil havacılık yönünden yaşanan atılımlar, bu sayede çok daha esnek ve hızlı gerçekleşmiştir. Türkiye, ICAO dışında yılında kurucu üye olarak Avrupa’da Avrupa Sivil Havacılık Konferansı- ECAC’a 1956 yılında üye olmuştur. Ayrıca Avrupa Seyrüsefer Emniyeti Teşkilatı anlamına gelen EUROCONTROL’e de üyedir.

Rakamlarla Dünya Ölçeğinde Havacılık

Bugün dünyada hemen her ülkenin kritik şehirlerinde havalimanı var ve sivil havacılığın kapladığı alan da büyümeye devam ediyor. 1903 ve 1905 yıllarında Wright kardeşlerin icadı olan uçak, o tarihten bu yana geliştirilmeye devam ediyor. Bugün ses hızını aşan bir noktaya gelen, içindeki geniş konforuyla dikkat çeken yolcu uçakları var.

Göklerdeki Teminat, 7 Aralık Uluslararası Sivil Havacılık Günü Kutlu Olsun

Geçen yıl sonu itibariyle ICAO’nun açıkladığı rakamlara göre 2018 yılında uluslararası arenada havayolu trafiği ve havayolu yolcu sayısı artmaya devam etti. Açıklanan rakamlara göre geçen yıl gerçekleşen toplam uçuş sayısı 38 milyondu. Ve bu uçuşlarda toplam 4.3 milyar kişi, yolculuk yaptı. 2017 yılındaki rakamlarda toplam yolcu sayısı 4 milyar civarındaydı. ICAO Sözcüsü Anthony Philbin, sınır ötesi seyahat eden 1,4 milyar turistin havayolunu tercih ettiğini belirtti. Dünya ticaret hacminin yüzde 35 payı da havayolu taşımacılığı aldı.

Sivil Havacılık Mesleği

7 Aralık Sivil Havacılık Günü kutlu olsun diyoruz ama bu kutlamanın birinci dereceden muhataplarını da analım son olarak. Sivil havacılıkta hepimizin artık internetten biletlerimizi alıp zamanında havaalanına gelerek binip gittiğimiz sıradan bir uçuşun bile oldukça meşakkatli bir hazırlık süreci vardır. Öncelikle uçağın tüm mürettebatı düşünüldüğünde kaptan pilot ve yardımcı pilotla hostes ve hostlardan oluşan kabin ekibi, en öne çıkan uçuş emekçileridir. Ancak havacılık denildiğinde sadece uçağın içinde görev alan bu kişiler değil yer hizmetleri, bakım – onarım personeli, havalimanı çalışanları, özel ve resmi kurumların yöneticileri, kule hizmetleriyle devasa bir aileden söz ediyoruz. Gelişen teknoloji, alınan sıkı önlemler ve disiplinle halen en güvenli ulaşım yöntemi olan havacılıkta emek veren herkesin Sivil Havacılık Günü kutlu olsun. İyi uçuşlar.