Alanya için Caz Zamanı – 15. Alanya Uluslararası Caz Günleri Başlıyor

Alanya Uluslararası Caz Günleri

Alanya Belediyesi tarafından düzenlenen ve artık bir gelenek halini alan Akdeniz’in en şık festivallerinden biri olan Alanya Uluslararası Caz Günleri 2018 başlıyor. Bu yıl 15. Kez düzenlenen Alanya Uluslararası Caz Günleri, yine seçkin konuklarla Alanyalıları ve Alanya’ya gelen misafirlere müzik ziyafeti sunacak. Alanya Caz Günleri ne zaman ve festivalin programı nedir diyorsanız sizler için bu seçkin festivalin detaylarını anlatan bir yazı hazırladık. Yaza elveda dediğimiz ve Eylül’ün ılıman havasının Akdeniz’i daha da güzel yaptığı bu günlerde Alanya’da gerçekleştirilecek olan bu değerli organizasyonu, imkanınız olursa kaçırmayın. Şimdi festivalin detaylarına bakalım.

15. Alanya Uluslararası Caz Günleri Ne Zaman – Festival Programı

Uluslararası Alanya Caz Günleri, 27 Eylül tarihinde saat 20:30’da başladı. Blues, caz, funk ve Türk müziği etkilerini birleştirerek uluslararası konserler vererek beğeni toplayan Karsu, festivalin açılı konserini gerçekleştirecek. 2016 yılında Edison Jazz/World ödülünü kazanan Türk sanatçı Karsu, festivale güçlü bir giriş yapacak. Alanya Caz Günleri, açılış günü olan 27 Eylül’de sonra 3 günlük bir programa sahip. 27-30 Eylül tarihlerinde gerçekleştirilecek olan festivalde yer alacak bu 300’den fazla sanatçı ile festivalin yapılacağı tarihi Kızılkule Meydanı’nda Alanya müziğe doyacak. Radyocu ve program sunucusu Sema Eryiğit Emek ile deneyimli tiyatro oyuncusu Yasin Kınay’ın sunucu olarak görev alacağı Caz Günleri’nin tüm etkinlik ve konserlerine ise giriş ücretsiz. Dünya caz yıldızlarının sahneye çıkacağı bu keyifli festivalde açılış konseri ile birlikte 6 tane gece konseri bulunuyor. Şimdi festivalin konser programına ve bu konserleri verecek olan sanatçıları inceleyelim

Alanya Uluslararası Caz Günleri
Konserlerin Yapılacağı Yer Alanya Kızılkule

15. Alanya Uluslararası Caz Günleri Konserleri

Alanya Uluslararası Caz Günleri 2018 programında 6 gece konseri yer alıyor. Bugün yani 27 Eylül Perşembe günü saat 20:30’da Karsu sahne alıyor. Karsu, yukarıda da belirttiğimiz gibi caz temelli müzik türlerinden bir harman oluştururken Türk müziğine adaptasyon yapan özel bir sanatçı ve festivalin açılış konseri onuruna bu yıl o sahip oluyor. Alanya Kalesinin ışıklarının vurduğu Kızılkule’de gerçekleştirilecek olan konserlerden ilki olan Karsu konserinin ardından sıra bir sonraki güne yani 28 Eylül Cuma günündeki iki güzel konsere geliyor.

Alanya Uluslararası Caz Günleri
Açılış Konseri Karsu’dan

28 Eylül Cuma günü festivalin bir başka önemli konuğu olan Sarah Lancman saat 20:30’da sahne alıyor. Peki Sarah Lancman kimdir? 2012 yılında Montrö’de 1. Uluslararası SHURE Caz Vokal Yarışmasını kazandığında Quincy Jones’un “O caz müziği için gerçekten yeni ve muhteşem bir ses” ifadesini kullandığı Sarah Lancman, başarılı caz vokalin yanı sıra besteleri ve piyano çalmasıyla da bütünlüklü bir caz sanatçısı. 20:30’da 2018 Alanya Caz Günleri’nin ikinci gününde sahne alacak olan Sarah Lancman’a ünlü piyanist Giovanni Mirabassi’nin triosu eşlik edecek. Sarah Lancman, daha önceki albümlerinde de bu trio ile birlikte çalışmıştı. 17 altın albüm sahibi olan Giovanni Mirabassi, Sarah Lancman konserinde piyanoda yer alırken davulda Lukmil Perez ve basta da Lauren Vernerey eşlik edecek.

Alanya Uluslararası Caz Günleri
Sarah Lancman

Cuma günü, Sarah Lancman konserinin ardından saat 22:00’de bu kez Emin Fındıkoğlu Quartet, Alanyalı caz severlerle buluşacak. Vokalde Zeynep Kuyumcu,  tenor saksafonda Barış Ertürk ve alto saksafonsa Duru Tuna’dan oluşan Quartet, tecrübeli piyanist Emin Fındıkoğlu ile Alanya Caz Günleri’nin ikinci gününde keyifli bir müzik ziyafeti vermeye hazırlanıyor. 1940 yılında doğan, Berkeley Müzik Okulu’ndan mezun olan ve Onno Tunç’un bas gitarda yer aldığı Big Soul isimli grubun kurucusu olan Fındıkoğlu, daha sonra da Tunç ile birlikte ikili olarak pek çok konser verdi. Dostlar Tiyatrosu’ndan Genco Erkal’ın sahneye koyduğu Brecht Kabare’nin müzik yönetmenliğini de yapan Fındıkoğlu, BİLSAK ( Bilim, Sanat, Kültür Kurumu) kurucuları arasında yer aldı ve BİLSAK Caz Kulübü’nü oluşturdu. Alanya Uluslararası Caz Günleri kapsamında Sarah Lancman konseri sonrası Emin Fındıkoğlu Quartet performansı da izlenmeye değer.

Alanya Uluslararası Caz Günleri
Emin Fındıkoğlu

Festivalin 3. Günü olan 29 Eylül Cumartesi günü de Alanya Caz Günleri seyircilerini yine 2 muhteşem konser bekliyor. Bunlardan ilki bir müzik grubu olan Brassolist Quintet. Brassolist ismi ise İstanbul Devlet Opera ve balesi “Brass” sanatçılarının bir solistle tamamlanmasından geliyor. Vokalde Ceren Gündoğdu, Trompette Volkan Coşar ile Onurcan Çağatay, kornoda Sertan Sancar, trombonda Ekin Eti ve suzafonda Ertan Şahin’den oluşan 6 kişilik ekip, klasik cazdan türkülere kadar geniş bir yelpazede eserler sunan Braasolist, festivalin en hareketli ve keyifli anlarını yaşatmaya aday. Yenilikçi ve dinamik yapısıyla tecrübeli solist Ceren Gündoğdu ile brass beşlisi performansına bambaşka bir soluk getiren bu grubun konserini kaçırmayın.

Alanya Uluslararası Caz Günleri
Brassolist

29 Eylül Cumartesi festivalin 2. Konseri de 22:00’de sahne alacak olan Charlotte Wassy tarafından verilecek. 4 müzisyen arkadaşını oluşturduğu Quintet ile sahnede olacak olan Cahrlotte Wassy’ye piyanoda Jef Giansily, davulda Ferit Odman, kontrbasta Ozan Musluoğlu ve saksafonda Batu Şallıel eşlik edecek. 6/8 ritmin kralı olarak görülen Brice Wassy’nin kızı olan Charlotte Wassy, oldukça geniş bir skalada üretim yaparken konserlerin doğaçlama bölümlerinde yaptığı danslarla da ilgi topluyor.

Ve geldik finale. Festivalin son günü olan 30 Eylül Pazar akşamı, Türkiye’den pek çok insanın tanıdığı, tanımasa bile ismini bir şekilde duyduğu Anjelika Akbar, Alanya Caz Günleri kapanışını gerçekleştirecek. Besteci ve piyanist Anjelika Akbar, vurmalı çalgılarda Yinon Muallem ile birlikte Elif Tuğba Tekışık’ın solistliğinde kapanışı yapacak. Ülkemizde daha önce de konserler veren ve Hacettepe Üniversitesi’nde doktora yapan Anjelika Akbar, bugüne kadar tam 14 albüme imza attı. Anjelika Akbar – Yinon Muallem – Elif Tuğba Tekışık konseri Alanya Uluslararası Caz Günleri son günü olan 30 Eylül Pazar saat 20:30’da başlayacak.

Alanya Uluslararası Caz Günleri
Anjelika Akbar

Quintet Nedir? Quartet Nedir?

Uluslararası Alanya Caz Günleri hakkında detayları verirken konserleri verecek olan sanatçıların takdiminde kullandığımız Quintet ( Kentet) ve Quarter ( Kuartet) kavramları hakkında da kısa bir bilgi verelim. Solo performans ya da düet kelimelerine hepimiz aşinayız. Müzik alanında karşımıza çıkan bu kavramlarda nasıl solo, tekli ve düet de ikili anlamına geliyorsa Quartet ve Ouintet de sayıyı ifade ediyor. Buna göre Quartet 4’lü, Quintet de 5’li anlamında kullanılıyor. Yani Uluslararası Alanya Caz Günleri konserleri içinde yer alan Brassolist 5 kişiden oluşan bir müzisyen kadrosu olduğu için Quintet, Emin Fındıkoğlu ise 4 kişiden oluşan bir performans sunduğu için Quartet olarak tanımlanıyor. 3 kişilik performansa Trio dendiğini ve Sarah Lancman’ın da trio ile sahne alacağını da tekrar belirtelim. 15. Alanya Uluslararası Caz Günleri caz severleri ve kaliteli müzik arayanları bekliyor.

Alanya Uluslararası Caz Günleri