PARKLARIYLA ANTALYA

Parklar, bulundukları şehrin öne çıkan ve durumuna göre sembolü olabilecek mekanlarıdır. İçlerinde yapılacak spor, yürüyüş, jimnastik gibi aktivitelerin yanında doğasıyla sağlığı barındıran, düzenlenecek etkinliklerle şehrin yaşayanlarının sosyalleşmesini sağlayan ekolojik ve politik ortamlardır parklar. Ülkemize bakacak olursak, şehir merkezlerinde düzenlenmiş ya da tarihselliği olan kent içi parklar görürüz ancak Antalya için durum farklı. Yeşil ve mavinin elele verdiği bu güzel şehir, kent içi parklarının yanı sıra doğal milli parklarıyla da bir çok şehirden ayrılıyor. Hem Antalya merkezi, hem de ilçelerine parkları nazarından göz attık ve dikkat çekici olanları derledik.

Antalya ilinde 4 adet Milli Park ve 1 adet Tabiat parkı bulunmaktadır. Bu parklar, değeri ve önemi nedeniyle Antalya Milli Park Müdürlüğü’nün yönetimindedir. Sadece gezilip görülmenin ötesinde kendine ait zengin bitki ve hayvan topluluğuna sahip olan bu dıoğa harikaları jeoformolojik ve jeolojik özellikler içermektedir. Doğa tutkunlarının ezberledikleri yerlerden olan bu parkların yanında yine tabiat parkı olarak tasarlanmış alanlar, denizin yanı başında kurulu yerler ve kent içi parklar da Antalya’nın yaşamında dinamizm katmaktadır.

Kurşunlu Şelalesi Tabiat Parkı
Kurşunlu Şelalesi Tabiat Parkı

Kurşunlu Şelalesi Tabiat Parkı

Antalya Isparta yolu üzerinde ve merkez sınırları içinde bulunan Kurşunlu Şelalesi, gerçekten görülmeye değer güzellikler vaat ediyor. 1991 yılında etrafında oluşturulan Tabiat Parkı ile Akdeniz bitki örtüsü makiye ait formasyonlar içeren naturası ve birçok yaban hayvanını barındıran faunası ile ziyaretçilerini başka bir atmosfere taşıyor. İçinde yer alan 200 yıllık değirmen ve Lübnan sediri gibi ilgi çekici öğelerin yanı sıra irili ufaklı bir çok şelaleye ev sahipliği yapan park, çadırlı kamp ve karavan ihtiyaçlarına cevap vermek üzere 7 adet Günübirlik Dinlenme alanı, 2 adet Çadırlı Kamp ve karavan alanına sahip. Ayrıca Tabiat Parkı içinde yeme içme ve özel gezinti alanları da mevcut.

 

 

 

 

 

Photo credit: <a href="https://visualhunt.com/author/934210">MaPaenTour</a> on <a href="https://visualhunt.com/re/4dd531">Visual hunt</a> / <a href="http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/2.0/"> CC BY-NC-SA</a>
Beydağları ( Olimpos) Milli Parkı

Beydağları ( Olimpos) Milli Parkı

1972 yılında milli park statüsünde ilan edilen Olimpos Milli Parkı, ormanın içinden denizle kucaklaşan bir alanda yer alıyor. 31.000 hektar yüzölçümüne sahip olan parkın içinde bine yakın bitki türü yaşarken bunlardan 25 tanesi, parka özgü endemik türdür. Sahile yakın alanda kızılçam türü hakimken yukarı çıkıldıkça karaçam ve sedir görülmektedir. Hem orman hem deniz hayvanlarını aynı anda kapsayan Olimpos milli parkında, orman bölgesinde ayı, kurt, yaban keçisi, vaşak, oklu kirpi ile kıyı kesiminde deniz kaplumbağaları ile nadiren Akdeniz foku yer almaktadır. Çıralı sahili bu nedenle koruma altındadır. Tüm bu doğal hali ile Olimpos ve Çıralı bölgeleri de turistik açıdan hayli gelişkindir ve bir kültüre sahiptir. Park, Kumluca ilçesi sınırları içinde kalır.

 

Photo credit: <a href="https://visualhunt.com/author/403f15">| murat |</a> on <a href="https://visualhunt.com/re/cca293">Visual Hunt</a> / <a href="http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/2.0/"> CC BY-NC-SA</a>
Köprülü Kanyon Milli Parkı

Köprülü Kanyon Milli Parkı

Ülkemizde Kanyon denilince ilk akla gelen Köprülü Kanyon’un etrafı, 1973 yılında milli park statüsü kazanmıştır. Köprü Çayı’nın Bolasan Köyü ile Beşkonak arasında meydana getirdiği yarma vadi ile oluşan kanyonun uzunluğu 14 kilometredir ve duvar yüksekliği 100 metreyi aşarak ortaya enfes bir görüntü çıkarır. Yine Akdeniz bitki örtüsü maki ile kızılçam ormanlarını barındıran Köprülü Kanyon, Türkiye’nin en çok tercih edilen ve en ünlü rafting alanıdır. İçinde Akdeniz serisi ormanı barındırarak doğal bir botanik park olan bölgenin üst bölgesinde antik Selge şehri kalıntıları yer almaktadır. Antalya merkezine 90 kilometre mesafede yer alan park hem Isparta hem de Antalya sınırlarına dahildir.

 

 

 

 

Güllük Dağı ( Termessos ) Milli Parkı

Bu milli parkımızdaki Termessos ismi, Akdeniz coğrafyasında geçmişte yaşayan bir halk olan Solimlerin kurduğu antik Termessos kentinden gelmektedir. 1970 yılında milli park olarak ilan edilen Güllük Dağı Milli Parkı, Termessos antik kentinin kalıntılarını da kapsar. Maki ve kızılçam ormanlarına sahip olan parkın içinde şah kartal gibi yırtıcı kuşlar ve nesli tükenme tehlikesi bulunan alageyik gibi özel hayvanlar yaşamaktadır.  Birçok vadi ve kanyonun bulunduğu park doğaseverlerin uğrak yeri olurken 600 metre derinliğe ulaşan Mecene Boğazı da parkın meşhur yerlerinden.

abdullah ünlü [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons
Altınbeşik Mağarası Milli Parkı
Altınbeşik Mağarası Milli Parkı

Mağaraları ile de oldukça tanınır olan Antalya’nın Altınbeşik Mağarası da milli park statüsünde yer alıyor. Üç katlı bir mağara sistemi olduğu için dikkat çeken Altınbeşik, 200 metre boyunca devamlı su altında olması, sarkıt ve dikitleri ile doğanın yer üstünde olduğu kadar yer altında da ortaya çıkardığı mucizelerden. İbradi yani Aydınkent ilçesine bağlı olan Altınbeşik, Antalya merkezine 9,7 kilometre mesafede meraklılarını bekliyor.

Atatürk Parkı

Şimdi sırada insan yaşamının ön planda olduğu bir kent parkı var. Antalya merkezinde Muratpaşa ilçesine bağlı Atatürk Parkı, her Antalyalının çok iyi bildiği ve her Antalya’ya geleninin de ziyaret etmesi gereken bir park. Geniş yürüme alanları, restoranları, Antalya’nın falezlerini ve Akdeniz’i izleyebileceğiniz manzarası ve etkinlik bölgeleri ile Atatürk Parkı Antalya merkezinde ayrı bir parantez açılması gereken parklardan.  Park, 2006 yılından beri yenilenmiş haliyle yurttaşların hizmetinde.

Güver Kanyonu Tabiat Parkı

Bu kez yine bir kanyonun olduğu yerdeyiz Antalya’da. Antalya Döşemealtı ilçesinde yer alan Güver Kanyonu da tabiat parkı statüsünde bir alanı içeriyor. Parktaki manzara şüphesiz en öne çıkan öğe, öyle ki Kanyon çevresinde seyir terasları bulunuyor ve  bu teraslar kent manzarası ile Beydağlarını izleyenlere bir arada sunuyor. Güver Kanyonu, kuzeydeki yağışı denize akıtarak doğal yaşamı korurken, Toroslar’la Akdeniz’in kucaklaşmasını tekrar ederek yeni bir doğa harikası yaratıyor. Güver uçurumu olarak da bilinen kanyonun tabiat parkında yüzmek de mümkün.

İncekum Tabiat Parkı

Antalya’nın en gelişmiş ilçelerinden Alanya’nın sınırlarında yer alan İncekum Tabiat Parkı’nın özelliği, denizin kenarında bulunması. İncekum ismi, Tabiat parkına kumsalın kendisinden gelmekte ve ormanlık alanla denizin buluşarak günübirlik konaklama için uygun alanlara sahip. Kamping alanı olarak bilinen bölgelerde konaklama yapmak isteyenler için orman kampı konsepti sunan İncekum, Alanya Avsallar bölgesinde yer alıyor. Öncesinde de bir çok piknikçi ve kampçı tarafından tercih edilen İncekum, tabiat parkı olarak ilan edilmesinin ardından bu özelliğini daha düzenli ve korunmacı biçimde devam ettiriyor.

By Ont (Own work) [Public domain], via Wikimedia Commons
Karaalioğlu Parkı
 Karaalioğlu Parkı

Listemizin sonunda yine bir Antalya kent parkımız var. Bazen halk arasında kestirmeden Karaoğlan parkı da denen ama esas ismi Karaalioğlu olan bu park da merkez ilçelerden Muratpaşa’ya bağlı bulunuyor. Bir kent parkından uluslararası anlamda olabilecek beklentilerin çoğunu karşılayan parkın geçmişi de park olarak tasarlanması açısından Cumhuriyetin ilk yıllarına dayanıyor. İçinde uzun yürüyüş yolları, heykeltıraşların eserleri bulunan parkın yapımına 1941 yılında Antalya Valisi Haşim İşcan yönetiminde başlanmış. Tıpkı Atatürk Parkı gibi Antalyalılar için sembol yerlerden olan Karaalioğlu Parkı’nın en ünlü yerlerinden biri de insanların oturarak manzarayı izledikleri miradorlar.

 

 

 

 

 

 

 

www.delphinhotel.com

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Termessos Antik Kenti / Likya Birliği

Antalya’nın Harika Tarihi ve Kültürel Mimarisi: KALEİÇİ

Perge Antik Kenti

Phaselis Antik Kenti

Manavgat’ta Gezilecek Yerler